Nielegalnie mieszkający w Polsce cudzoziemcy, mogą zalegalizować pobyt lub wyjechać z naszego kraju bez prawnych konsekwencji. Jest to możliwe dzięki nowemu prawu, które obowiązuje od dziś. By jednak cudzoziemcy mogli skorzystać z tego przywileju, muszą spełnić szereg warunków.

Cudzoziemiec, który chce pozostać w Polsce, musi przede wszystkim do końca roku zgłosić się do wojewody i wykazać, że przyjechał do nas przed styczniem 1997 roku, że ma gdzie mieszkać i pracować lub też ma środki, pozwalające na co najmniej roczny pobyt. Gdy osoba ubiegająca się o obywatelstwo spełnia te warunki, wojewoda ma obowiązek wydać pozwolenie na roczny pobyt.

Jak sprawdził reporter RMF Paweł Świąder w świętokrzyskim urzędzie wojewódzkim, wszystko to jednak nic w porównaniu z przeszkodą, którą trzeba będzie pokonać najpierw. Chodzi o urzędników:

W przypadku tzw. małej abolicji, czyli wyjazdu z Polski, należy zgłosić się do straży granicznej lub na policję i powiedzieć, że przebywa się na terenie naszego kraju nielegalnie. Cudzoziemcy dostaną wtedy decyzję o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium Polski w określonym terminie. Jeśli dotrzymają tego terminu, będą bez przeszkód mogli ubiegać się o prawo ponownego wjazdu do nas.

„Mała abolicja” będzie trwać do 31 października.

22:35