Wakacje kredytowe coraz bliżej. Od 1 sierpnia tego roku kredytobiorcy złotowi będą mogli wnioskować o wakacje kredytowe. Na czym one polegają? Kto może z nich skorzystać i czy może to w przyszłości wpłynąć na zdolność kredytową? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w tym artykule.
Sejm na początku czerwca uchwalił ustawę, która wprowadza wakacje kredytowe. Możliwość skorzystania z nich miałyby osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własny cel mieszkaniowy w złotych. Będą one mogły wnioskować o cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022 i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023).
W ubiegłym tygodniu Senat zgłosił poprawki do tej ustawy - zgodnie z jedną z nich wakacje kredytowe mają dotyczyć wszystkich umów o kredyt hipoteczny, także tych zawartych przed rokiem 2017.
Sejm będzie rozpatrywał senackie poprawki na najbliższym posiedzeniu, w dniach 6-7 lipca. Później przepisy mają trafić do podpisu prezydenta.
Przepisy przewidują wprowadzenie możliwości tzw. wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku.
Wakacje kredytowe mają na celu m.in. wsparcie osób, które zaciągnęły złotowe kredyty hipoteczne. Umożliwiają one zawieszenie spłaty kredytu na cztery miesiące - zarówno w 2022, jak i w 2023. W sumie kredytobiorca nie spłaca więc aż ośmiu rat do końca 2023 roku.