Potwierdziły się informacje dziennikarza RMF FM Krzysztofa Berendy. Szefem rządowej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe został Mariusz Grendowicz. Decyzję w tej sprawie podjęła właśnie jednogłośnie Rada Nadzorcza spółki.
Grendowicz to znana postać świata finansów. Pracował w Citibanku i ING, był wiceprezesem BPH i prezesem BRE Banku, gdzie w ostatnim roku swojej pracy zarobił blisko 6 milionów złotych. Jego zarobki w spółce Polskie Inwestycje Rozwojowe będą nieco skromniejsze. Grendowicz może liczyć na kilkadziesiąt, a nawet 100 tysięcy złotych miesięcznie.
W oficjalnym komunikacie o wyborze Grendowicza Rada Nadzorcza Polskich Inwestycji Rozwojowych podkreśliła: W trakcie postępowania konkursowego Rada Nadzorcza poszukiwała doświadczonego w finansowaniu inwestycji bankiera. Pan Mariusz Grendowicz spełnił stawiane warunki i zaprezentował rozległą wiedzę i doświadczenie z zakresu podejmowania decyzji inwestycyjnych, strukturyzowania transakcji i określania ryzyka biznesowego. Tym samym daje gwarancję sprawnego realizowania stawianych Spółce celów.
Polskie Inwestycje Rozwojowe są spółką celową, utworzoną do realizacji programu Inwestycje Polskie. Pod koniec stycznia resort skarbu informował, że rada nadzorcza PIR dostała 14 zgłoszeń od kandydatów na prezesa.
Powstanie programu Inwestycje Polskie premier Donald Tusk zapowiedział w październiku ubiegłego roku podczas tzw. drugiego exposé. Celem programu ma być utrzymanie tempa wzrostu inwestycji i PKB oraz tworzenie miejsc pracy.
Jak wyjaśniał kilka dni temu główny ekonomista resortu skarbu Michał Markowski, program nakierowany jest m.in. na duże, kapitałochłonne inwestycje infrastrukturalne w branżach energetycznej i gazowej, w przemyśle i telekomunikacji, a także w transporcie morskim, kolejowym i drogowym.
Program opierał się na dwóch podmiotach. Jednym z nich będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, który będzie dostarczał do projektów gwarancje i finansowanie długoterminowe, nawet do 20 lat. Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe ma być natomiast typowym inwestorem współprowadzącym inwestycje.
Inwestycje Polskie będą miały 10 miliardów złotych kapitału, za które będą mogły realizować programy warte pięciokrotnie więcej.