Polska bardzo wiele zyska i niewiele straci po wejściu do UE. Pozostanie poza Wspólnotą to wzrost bezrobocia i inflacji oraz spadek inwestycji - tak twierdzą ekonomiści największych ośrodków badawczych. Ich raport rozpatrzy dziś rząd.

Kilka niezależnych ośrodków badawczych przygotowało ekonomiczne scenariusze naszego przystąpienia do UE i ewentualnego zrezygnowania z członkostwa we Wspólnocie. "Bilans korzyści i kosztów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej" – bo tak nazywa się ów dokument - został wykonany na zalecenie Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Jeżeli wejdziemy do Unii Europejskiej – twierdzą ekonomiści - to zwiększą się inwestycje zagraniczne. Do roku 2014 osiągniemy 55 procent średniego PKB obecnych krajów członkowskich Wspólnoty. W tzw. strefie euro znajdziemy się w 2008 przy kursie około 4 złotych za euro.

Jeżeli nie wejdziemy do Unii, to zagraniczne inwestycje trafią do innych, nowych członków Wspólnoty. Złoty straci jednorazowo około 15 procent wartości, skończy się też pomoc finansowa z Brukseli. W roku 2014 euro będzie kosztować ponad 7 złotych. Różnice między obydwoma scenariuszami pogłębiają się w dłuższej perspektywie, czyli do roku 2040. Relacja reporterki RMF Miry Skórki:

foto Archiwum RMF

22:00