W tym roku wakacje na kredyt będą droższe. Banki podniosły opłaty nawet za najmniejsze pożyczki. Średnia rata przy rocznej pożyczce na 5000 złotych wyniesie prawie 470 złotych.
Szukając kredytu na wakacje, warto zacząć od banku, w którym już mamy konto, a nie od innego, który teoretycznie proponuje lepsze warunki. Rok temu oferty banków były zdecydowanie lepsze. W tym roku w branże uderzył kryzys. Nie żadnych specjalnych ofert na wakacje. Wzrosły także stopy procentowe.
Można przypuszczać, że to nie koniec podwyżek i w najbliższym czasie kolejne instytucje zechcą zwiększyć przychody z tytułu odsetek: czy to w kredytach czy w kartach - twierdzi analityk Michał Sadrak.
Alternatywą na wakacje mogą być karty kredytowe. Jeżeli spłacimy zadłużenie w ciągu niecałych dwóch miesięcy, to nie zapłacimy żadnych odsetek. Jeżeli natomiast się spóźnimy - to oprocentowanie wyniesie nawet 25 procent.
Średnie koszty rocznej pożyczki na 5 tys. zł
- klient wewnętrzny to osoba, która już ma w danym banku jakiś produkt. To może być konto, albo lokata.
- RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania
Źródło: Open Finance
Prawie każdy z nas ma w swoim portfelu plastikową kartę: albo płatniczą albo kredytową. I prawie nikt nie korzysta ze związanych z tym rabatów.
Sprawdziliśmy, jakie korzyści płyną z ich posiadania. Wzięliśmy pod uwagę karty srebrne, złote, platynowe, ale także te zwykłe. W zależności od banku można dzięki nim zyskać kilkunastoprocentowe rabaty na polskie i zagraniczne hotele. 10 procent rabatu na bilety lotnicze, do 30 procent zniżki na promy kursujące po morzach, a nawet obniżki w wypożyczalniach samochodowych.
Niektóre karty zakładają także ubezpieczenie medyczne i tak zwaną usługę assistance (na przykład, jeżeli w trasie, w całej Europie zabraknie na przykład nam paliwa, to ktoś dowiezie nam kanister).
Wszystkie te rabaty obowiązują, tylko jeżeli zapłacimy kartą kredytową. Pamiętamy jednak, że takie pieniądze bardzo łatwo się wydaje, gorzej może być ze spłatą.