W dzisiejszych czasach branża medyczna przechodzi prawdziwą rewolucję. Chodzi przede wszystkim o opiekę medyczną, z której obecnie możesz korzystać zarówno w stacjonarnych placówkach medycznych, jak i przez internet. Chcesz dowiedzieć się, czy zdalne konsultacje lekarskie online są bezpieczne? Jaką pomoc możesz otrzymać od lekarza? Zobacz!
W Polsce zdalne konsultacje medyczne są w 100% legalne. Zgodnie z Art. 42 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty lekarz może orzekać o stanie zdrowia danej osoby po zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych i analizy dokumentacji medycznej. Skorzystaj z pomocy medycznej: PlusRecepta.pl - konsultacje lekarskie online.
Na ten moment nie ma już konieczności realizowania osobistej wizyty w placówce medycznej np. u lekarza pierwszego kontaktu, jeśli Twój stan zdrowia tego nie wymaga. W celu uzyskania porady lekarskiej, zaleceń medycznych, a także ewentualnie e-recepty na leki, możesz umówić się na teleporadę ze specjalistą.
Dolegliwości, z jakimi możesz zgłosić się na zdalną wizytę do lekarza to:
- niegroźne alergie,
- kontynuacja antykoncepcji hormonalnej,
- biegunka i wymioty,
- migrena,
- zapalenie spojówek,
- grupa,
- ból brzucha.
Zakres działań lekarzy w ramach pomocy przez internet jest o wiele szerszy. Wszystko zależy od tego, jak poważne jest schorzenie, a także jaką dokumentację medyczną pacjent dostarczy przed umówionym terminem rozmowy ze specjalistą.
Uzyskanie e-recepty w Polsce podczas zdalnej konsultacji lekarskiej jest możliwe, ale wymaga wcześniejszej diagnostyki pacjenta. Lekarz za pośrednictwem mediów telekomunikacyjnych może wystawić receptę na leki, ale tylko na podstawie: wywiadu medycznego,
przesłanej dokumentacji medycznej oraz po stwierdzeniu zasadności wystawienia takiego dokumentu.
W praktyce e-receptę możesz otrzymać w trzech prostych krokach:
- Poszukaj specjalisty z dziedziny, która dotyczy Twoich problemów zdrowotnych.
- Wypełnij ankietę medyczną i opłać e-konsultację.
- Umów termin rozmowy z lekarzem.
- Jeśli masz taką możliwość, prześlij do lekarza swoją dokumentację medyczną i wyniki badań laboratoryjnych.
Kiedy specjalista stwierdzi, że Twój stan zdrowia kwalifikuje Cię do wystawienia e-recepty, otrzymasz stosowny kod PIN do realizacji zlecenia w dowolnie wybranej aptece.
Pamiętaj! Lekarz podczas zdalnej konsultacji w celu wystawienia e-recepty musi dokładnie zbadać Twój stan zdrowia, czyli: ustalić źródło problemu zdrowotnego, opracować właściwe leczenie i ustalić dawkowanie. Dopiero wtedy, kiedy lekarz ma 100% pewności co do stanu zdrowia pacjenta, może wystawić elektroniczną receptę.
Każda zdalna konsultacja w prywatnej placówce medycznej jest płatna zgodnie z ustalonym cennikiem wybranych specjalistów. Pomoc medyczna z możliwością wystawienia e-recepty to najczęściej wydatek oscylujący w granicy kilkudziesięciu złotych.