Co ukrywa przed nami ministerstwo finansów? Jaki jest najnowszy pomysł papieża Franciszka na rewolucję w Watykanie? Poranna prasa przynosi odpowiedzi m.in. na te pytania. Szczegóły znajdziecie w naszym przeglądzie.
"Forum Obywatelskiego Rozwoju Leszka Balcerowicza oszacowało, że na każdego Polaka przypada obecnie nie ponad 25,2 tys. zł, jak oficjalnie wylicza resort finansów, ale blisko 108 tys. zł długu publicznego" - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Podkreśla, że rząd podaje tylko "oficjalną" część długu. "Istnieje jednak trzy razy większa kwota, którą stanowią przyszłe zobowiązania państwa - np. wobec przyszłych emerytów i rencistów" - tłumaczy.
Czy najnowsze zmiany w OFE pozwolą obniżyć zadłużenie Polski? "DGP" powołując się na FOR twierdzi, że będzie dokładnie odwrotnie. "Przekazanie części obligacyjnej OFE do ZUS w dłuższym okresie spowoduje, że dług ukryty będzie rósł szybciej" - prognozuje.
"Gazeta Wyborcza" poświęca większą część wtorkowego wydania zmianom w Watykanie zapoczątkowanym przez pontyfikat papieża Franciszka. Pierwsze spotkanie z papieżem rozpoczyna jego "gabinet doradczy" złożony z ośmiu kardynałów, których powołał wiosną tego roku, by "doradzali mu w rządach nad Kościołem". Choć to trzydniowe posiedzenie zapewne nie przyniesie szybkich efektów, to nowa Rada Kardynałów ma potencjał wręcz rewolucyjny - ocenia "GW". Podkreśla też symboliczny wymiar postępowania następcy Benedykta XVI. "Zachowuje najwyższą władzę w Kościele, ale chce słuchać i poddać się ewentualnej krytyce. Nie wystarczają mu dotychczasowe konsystorze kardynałów i synody biskupów, bo - jak powiedział w wywiadzie - są zbyt sztywne. Potrzebuje "kardynałów outsiderów" spoza Watykanu, by zachować kontakt z żywym Kościołem" - tłumaczy dziennik.