Zamość - nazywany perłą renesansu i Padwą północy - gościł dziś Twoje Miasto w RMF FM i TVP Info! To kolejny przystanek w naszej podróży po Polsce w ramach wielkiej telewizyjno-radiowej akcji.


14:00 Kończymy naszą wizytę w Zamościu. Jak przekonuje Małgorzata Steckiewicz, jest wielu powodów, by tu przyjechać. To miasto z największą dni słonecznych w roku, miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO z aż trzema rynkami. Można tu spróbować lokalnej zupy pokrzywowej i zjeść miód fasolowy. Można tu postrzelać z łuku czy nawet armaty. Stąd pochodzi stół szwedzki. A gdzie będziemy za tydzień? Wszystko zależy od Was. Czekamy na Wasze zaproszenia.

13:00 W porze obiadowej polecamy polską gęsinę - a właściwie pipki gęsie. Ten smakołyk zachwala nam Witold Paszt z grupy Vox - czyli rodowity zamościanin. To są żołądki gęsie przyrządzone na swoisty sposób. Tego sposobu nie zdradzę, ale jest to pyszne danie - mówi nam Paszt. Przyznaje, że Zamość to miejsce idealne. To jest jedyne miejsce w Polsce, może i w Europie, które dla koncertów, imprez artystycznych nie wymaga żadnej scenografii. Po prostu stawia się scenę przed ratuszem i się gra - mówi Paszt.

12:00 O 12 hejnał gra nie tylko w Krakowie - ale też w Zamościu. Zamojski hejnał grany jest tylko na trzy strony świata, nie tak jak np. krakowski - na cztery strony świata. Legenda miejsca głosi, że to sam założyciel miasta Jan Zamoyski zakazał grania w stronę Krakowa - tak bardzo nie lubił tego miasta.

11:00 Małgorzata Steckiewicz i Michał Adamczyk zdecydowali - ich pamiątką z Zamościa będą cebularze.

10:00 Zamość można zwiedzać nie tylko nad, ale i pod ziemią - przekonuje gość Małgorzaty Steckiewicz i Michała Adamczyka - Joanna Liberadzka-Duras - szefowa Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Oprócz tego, że Zamość zachwyca swoimi urokami na zewnątrz, są również przeznaczone do zwiedzania dwie trasy turystyczne w podziemiach oficyny ratusza oraz trasa podziemna w Bastionie Siódmym. Mają one zupełnie odmienny charakter. Jedna jest bardziej surowa, militarna, druga natomiast ma bardziej charakter wystawowy, w niej znajduje się cysterna na wodę oraz kanał burzowy - niegdyś tę wodę odprowadzający - mówi Joanna Liberadzka-Duras. Dodaje, że Zamość ma swoją kartę turysty. Zamojska karta turysty do nabycia jest w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej. Uprawnia ona do wejść do Muzeum Zamojskiego, na trasę podziemną w Bastionie Siódmym z tarasem widokowym oraz do ogrodu zoologicznego. Przy zakupie takiej karty turysta oszczędza pieniądze. Oprócz tego ma zniżki w punktach handlowo-usługowych na terenie miasta oraz w restauracjach i hotelach - mówi nasz gość. 

09:13 Małgorzata Steckiewicz i Michał Adamczyk strzelali z łuku w twierdzy Zamość.

09:00 Z Zamościem wiąże się sporo legend. Jedna z nich związana jest ze szwedzkim stołem. To właśnie w tym miejscu stanął po raz pierwszy. Działo się to w czasie potopu szwedzkiego, kiedy twierdzę Zamość oblegały wojska pod dowództwem samego króla Karola X Gustawa. Kiedy w żaden sposób nie mógł przełamać obrony, zaproponował układ: w zamian za poddanie twierdzy, dostaniecie bardzo dużo władzy w podbitej Polsce. Obroną dowodził wtedy wnuk założyciela tego miasta Jan Sobiepan Zamoyski. Wyczuł podstęp i zaprosił szwedzkiego króla ze świtą na rozmowy przy stole, ale nie w mieście - poza jego murami. Stoły uginały się od jedzenia, ale krzeseł nie dostarczono. I tak właśnie od XVII wieku mamy stół szwedzki wprost z Zamościa.

08:30 Przegląd lokalnej prasy

08:00 Gościem Małgorzaty Steckiewicz i Michała Adamczyka była Dominika Lipska - przewodniczka miejska. Specjalnie dla nas założyła suknię stylizowaną na strój z II połowy XVI wieku. Strój jest stylizowany na drugą połowę XVI wieku, czyli moment, kiedy rozpoczynano budowę Zamościa. Tak wtedy chodziły damy - oczywiście dodatkowo biżuteria, najmodniejsze perły. Suknia jest długa z trenem. To oznaczało, że dama jest bogata, dlatego, że jeżeli mógł się materiał ciągnąć po ziemi to znaczyło, że kobieta miała pieniądze na to, żeby ją wymienić. Oczywiście długie sznury pereł, biżuteria, pierścienie, kolczyki w uszach w najmodniejszym kształcie, czyli łezki - opisuje Dominika Lipska. Przewodniczka dodaje, że najczęściej do Zamościa przyjeżdżają turyści ze Śląska. Wśród zagranicznych odwiedzających przeważają Japończycy.

07:30 Przegląd prasy

07:00 Gościem Małgorzaty Steckiewicz i Michała Adamczyka jest Piotr Kondraciuk z Muzeum Zamojskiego. Zamość jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO od 14 grudnia 1992 formalnie. Zdecydowała o tym wyjątkowość, unikalność tego miejsca. Zamość jest jednym takim miastem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie, które zostały założone od podstaw według planu włoskich architektów, według renesansowej urbanistyki. To jest wyjątkowe miasto, o wyjątkowej urodzie - mówi Kondraciuk. Kamienice wokół rynku wielkiego zostały zaprojektowane jeszcze przez architekta włoskiego Bernardo Morando. Ich budowa ciągnęła się mniej więcej do pierwszej połowy XVII wieku. Mają różnorodny charakter z tego względu, że były zamieszkiwane przez różne narodowości. Przede wszystkim Ormian, Greków, Włochów, Szkotów, którzy to miasto w początkowej fazie jego istnienia kształtowali. Najpiękniejsze kamienice w Rynku Wielkim to kamienice wznoszone przez kupców ormiańskich - stąd ich orientalny klimat i dekoracje - podkreśla Kondraciuk.

06:40: Tak wygląda Zamość o poranku:

06:30 Przegląd prasy, także lokalnej, na zamojskim Rynku Wielkim

06:00 Zaczynamy naszą relację z Zamościa. Zamość to miasto idealne - przekonują Małgorzata Steckiewicz i Michał Adamczyk. Są na jednym z trzech zamojskich rynków - Wielkim. Oprócz niego są jeszcze dwa - Solny i Wodny. Wybraliśmy Zamość, bo jak napisał nasz widz i słuchacz Wojtek to "miasto idealne". Chcemy to sprawdzić na własnej skórze. Zamość powstał w końcu XVI wieku. W  miejscu, gdzie teraz jest Małgorzata i Michał był las. Został wykarczowany, a miasto zaplanowane przez Jana Zamojskiego jako idealne - idealnie kwadratowy jest rynek wielki dokładnie 100 na 100 metrów.

"Jako jedyny nie poddał się najazdowi szwedzkiemu"

Co przekonało nas do wybrania właśnie tego miasta na kolejny przystanek akcji? To zaproszenie, które dostaliśmy od pana Wojtka.

Zamość to miasto położone w sercu parku krajobrazowego na Roztoczu. Miasto ma bogatą historię; jako jedyne nie poddało się najazdowi szwedzkiemu. Zamość jest nazywany perłą renesansu lub miastem idealnym. I polscy, i zagraniczni turyści zachwalają miasto. Ma przepiękną panoramę - napisał nasz słuchacz.

Jako dowód dołączył film:

Jeśli akurat wypoczywacie na Roztoczu i chcielibyście zobaczyć, jak powstają Fakty RMF FM, jak pracuje ekipa telewizyjna TVP INFO - koniecznie bądźcie z nami. Zapraszamy!

Podróżujemy po Polsce przez całe wakacje. Czekają nagrody!


Do tej pory w ramach akcji odwiedziliśmy już sześć miast: Oświęcim, Olsztyn, Ustkę, Wolsztyn, Warszawę oraz Gdynię. Gdzie zawitamy w ostatni piątek wakacji? Wciąż czekamy na Wasze zgłoszenia, filmy i zdjęcia!

Przypominamy: Wasze filmowe zaproszenia biorą udział w konkursie. Autorzy trzech najlepszych nagrań wybiorą się z osobami towarzyszącymi na fantastyczny weekend w SPA w Bukowinie Tatrzańskiej!

TUTAJ ZNAJDZIECIE SZCZEGÓŁY NASZEJ ZABAWY.