"Z mojego punktu widzenia, zmiany dotyczące na przykład podziału obwodów do głosowania nie są istotne, dlatego zdążymy przygotować się do wyborów, bo to jest tylko techniczna informacja dla wyborcy, w którym miejscu ma oddać głos" - mówiła Magdalena Pietrzak szefowa Krajowego Biura Wyborczego w Rozmowie w południe w RMF FM.

Mariusz Piekarski pytał swoją rozmówczynię o uchwalone niedawno zmiany w Kodeksie wyborczym, które umożliwiają m.in. tworzenie lokali wyborczych w małych miejscowościach. Czy to będą trudniejsze wybory do przeprowadzenia? 

Z pewnością tak, bo jak coś jest nowe, to ten pierwszy raz jest zawsze trudniejszy - mówiła Magdalena Pietrzak.  Szefowa KBW uspokajała, że zdąży się przygotować do wyborów parlamentarnych, ale jest kilka obaw. 

Główną obawą Krajowego Biura Wyborczego obecnie jest to, czy znajdą się członkowie komisji do nowych obwodów, które mają powstać. Staram się jednak optymistycznie podchodzić do tego, bo już mamy chętnych - dodała szefowa KBW.

Ilu członków komisji więcej będzie potrzebnych podczas jesiennych wyborów?

Potrzebnych będzie nawet kilkanaście tysięcy osób więcej do przeprowadzenia jesiennych wyborów parlamentarnych. Wszystko dlatego, że po obniżeniu do 200 wyborców,  progu tworzenia nowego obwodu wyborczego - potrzebnych będzie więcej lokali wyborczych i komisji wyborczych. 

Ze wstępnych szacunków PKW wynika, że to może być 20 procent więcej lokali.  Z tego powodu PKW planuje podwyżki diet dla członków komisji - mówiła Magdalena Pietrzak. 

Członkowie obwodowych komisji wyborczych zarobią więcej

Magdalena Pietrzak poinformowała ponadto, iż podjęła decyzję o podwyższeniu wynagrodzeń członków obwodowych komisji wyborczych. Nie wiem jeszcze jaka to będzie kwota, ponieważ nie znamy dokładnej liczby członków komisji. Jak już będziemy wiedzieli ile tych obwodów powstanie, będziemy potrafili przeliczyć maksymalne składy tych komisji, to przeliczymy to i zaproponujemy Państwowej Komisji Wyborczej, która ustala wysokość diet - zapowiedziała szefowa KBW.

Zwróciła ponadto uwagę, że członkowie komisji wyborczych - inaczej niż to było dotychczas - będą mieli prawo wziąć płatny urlop na czas pracy przy wyborach parlamentarnych.

Wynagrodzenia (40 proc. diety członków komisji wyborczych) otrzymają także mężowie zaufania.

Zmiana sposobu liczenia głosów nie powinna zbytnio opóźnić czasu tego liczenia

Magdalena Pietrzak zapewniła, że zmiana sposobu liczenia głosów (zgodnie ze zmianami w Kodeksie wyborczym, kartę do głosowania powinien obejrzeć każdy z członków komisji), nie wpłynie znacząco na czas tego liczenia. Tak naprawdę do tej pory też tak było, bo nie może być tak, że jakaś grupa osób uczestniczy tylko w sprawdzaniu, która karta jest ważna, która nie - wskazała Pietrzak.

Centralny Rejestr Wyborców

Ma też powstać  Centralny Rejestr Wyborców, który będzie gotowy na 1 sierpnia. To jest absolutnie za późno, on musi być wprowadzony wcześniej, chcielibyśmy ten rejestr przetestować podczas wyborów uzupełniających w gminach  - mówiła Magdalena Pietrzak. 

Tak jak każdy program informatyczny musi być przetestowany wcześniej. Jak podkreślała szefowa KBW po wprowadzeniu Centralnego Rejestru Wyborców, łatwiej będzie głosować poza miejscem swojego zamieszkania. 

Do tej pory gminy prowadziły swoje rejestry, na podstawie swoich programów informatycznych i tak naprawdę każdy robił to inaczej. Był przepływ informacji między nimi, ale nie zawsze skuteczny. Mieliśmy takie sytuacje, które zgłaszali nam wyborcy, że np. na spisie wyborców widzieli swoją córkę, która oddała głos w innej miejscowości, bo tam studiuje i ona była w dwóch miejscach na spisach wyborców - tłumaczyła Magdalena Pietrzak. 

Po wprowadzeniu Centralnego Spisu Wyborców będzie też łatwiej dopisać się do spisu wyborców. 

Pamiętamy, że przed drugą turą wyborów prezydenckich w 2020 roku mieliśmy ogromny problem, kiedy wyborcy w pierwszej turze głosowali nad morzem lub w górach, bo byli na wczasach. Wrócili do domu i w drugiej  turze okazało się, że muszą zagłosować w tej samej komisji - przypominała szefowa KBW. 

Ile będzie nowych obwodów wyborczych?

Według szacunków szefowej KBW zmiany w Kodeksie wyborczym przyczynią się prawdopodobnie do powstania około 20 proc. nowych obwodów wyborczych, czyli ponad 5 tysięcy. Jeśli chodzi o lokalizację miejsc do głosowania, to będzie to już decyzją gminy. Gmina musi się zorientować jakie ma możliwości w swoich zasobach - jakaś świetlica, budynek OSP - wskazała Pietrzak. Jak dodała, z pewnością nie będzie to kościół. 

Szefowa KBW zwróciła uwagę, że nowe obwody mogą powstać także w dużych miastach. Są takie obwody, gdzie jest bardzo dużo wyborców i wyborcy stoją w kolejkach. Przepisy, które w tej chwili wejdą w życie, również przewidują sytuację, że mieszkańcy mogą złożyć wniosek do komisarza wyborczego o to, żeby podzielić stały obwód - wyjaśniła minister Pietrzak.

Mariusz Piekarski zapytał też o najbardziej prawdopodobny termin wyborów parlamentarnych. Zdaniem szefowej KBW będzie to zapewne 15 lub 22 października.

Opracowanie: