Minister finansów Andrzej Domański powinien wypłacić pieniądze PiS-owi - stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM Sławomir Mentzen. "Każdy urzędnik powinien działać w granicach i na podstawie prawa" - skomentował współprzewodniczący Konfederacji. Także tej kwestii dotyczyło pytanie od słuchacza, które gość Tomasza Terlikowskiego - nowego prowadzącego Poranną rozmowę w RMF FM - wylosował w programie. "Pieniądze z subwencji dla PiS-u czy na cele charytatywne?" - chciał wiedzieć pan Tadeusz z Krapkowic. "Na podstawie prawa pieniądze powinny być dla PiS-u" - stwierdził Mentzen.

Słuchacz pyta: Pieniądze z subwencji dla PiS-u czy na cele charytatywne?

Sławomir Mentzen nie ma żadnych wątpliwości. Jego zdaniem pieniądze z subwencji powinny zostać wypłacone PiS-owi przez ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Jak podkreślał gość Porannej rozmowy w RMF FM, takie są konsekwencje decyzji Sądu Najwyższego. A co, jeśli minister się na to nie zdecyduje? Jeżeli ktoś nie dopełnia swoich obowiązków, to powinien trafić do sądu - stwierdził Mentzen.

Także tej kwestii dotyczyło pytanie od słuchacza, które w trakcie programu wylosował współprzewodniczący Konfederacji. "Pieniądze z subwencji dla PiS-u czy na cele charytatywne?" - pytał pan Tadeusz z Krapkowic. Na podstawie prawa pieniądze powinny być dla PiS-u. Oczywiście uważam, że PiS nie powinien otrzymać subwencji, bo uważam, że finansował swoją kampanię wyborczą, korzystając ze środków publicznych, ale to nie ja mam tu decydować, tylko Sąd Najwyższy. Sąd przyznał, więc się niestety należy. Na tym polega państwo prawa, że to nie politycy powinni decydować w takiej sprawie, tylko sąd - skomentował Mentzen.

"Czy opowiada się pan za wprowadzeniem kary śmierci lub dożywotniego więzienia za zdradę stanu przez polityków?" - pytał natomiast Marek z Kędzierzyna-Koźla. W obecnym stanie prawnym i kondycji państwa polskiego nie byłbym za takim rozwiązaniem. Nigdy też go nie formułowałem - odpowiedział nasz gość.

"W czasie rządów Platformy Obywatelskiej po szkole wraz z partnerką musieliśmy wyjechać z kraju. Jesteśmy już 11 lat w Wielkiej Brytanii. Jaki ma pan plan, by zachęcić nas do powrotu do Polski?" - pytał kolejny słuchacz. Zdaniem Mentzena poprzednie rządy wypchnęły mnóstwo młodych, zaradnych Polaków za granicę, którzy teraz budują dobrobyt innych państw, a powinni budować dobrobyt Polski. Zamierzam sprawić, żeby Polska była dumnym, silnym, bezpiecznym państwem - zapowiedział. Na stwierdzenie Tomasza Terlikowskiego, że wszyscy politycy mówią to samo, stwierdził, że on to zrobi. Jestem przekonany, że dzięki reformom gospodarczym, podatkowym, dbaniu o właściwą infrastrukturę, w ciągu 10 lat dochód na osobę w Polsce  będzie wyższy niż w Wielkiej Brytanii - stwierdził Mentzen.

Reset konstytucyjny? "Według mnie propozycja powinna zostać poparta przez Trzecią Drogę"

Tomasz Terlikowski - nowy prowadzący Poranną rozmowę w RMF FM - dopytywał też swojego gościa o jego propozycję resetu konstytucyjnego. Mentzen stwierdził, że liczy na poparcie wszystkich polityków, którym na sercu leży dobro Rzeczpospolitej Polskiej. W interesie Polski jest to, żebyśmy wiedzieli, czy Trybunał (Konstytucyjny - przyp. red.) jest Trybunałem. Teraz pytanie, komu rzeczywiście leży na sercu dobro RP. Według mnie propozycja resetu powinna być poparta przez całą Trzecią Drogę - ocenił. Sam przyznał jednak, że dotąd nie rozmawiał z Trzecią Drogą na ten temat. Natomiast uważam, że powinni to poprzeć, ponieważ w tym momencie niestety żyrują wszystkie przestępcze działania Donalda Tuska - ocenił.

Warto rozmawiać. Liczę na to, że ta idea będzie się rozprzestrzeniać. Byłem na spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą i on wypowiadał się ciepło nt. pomysłu resetu konstytucyjnego - dodał.

"Wolałbym mieć Ewę Zajączkowską jako szefową kancelarii niż Grzegorza Brauna"

Polityk Konfederacji dopytywany o rezultat wyborów prezydenckich, stwierdził, że zamierza wejść do drugiej tury, a w niej zdobyć 51 procent głosów. Kto byłby szefem kancelarii prezydenta Mentzena? Według mnie Ewa Zajączkowska byłaby świetną szefową kancelarii. Wolałbym mieć Ewę Zajączkowską jako szefową kancelarii niż Grzegorza Brauna - ocenił nasz gość. 

Może zatem Braun jako rzecznik prezydenta? Grzegorz Braun jest bardzo sympatycznym człowiekiem. Natomiast powinno być tak, że rzecznik tłumaczy się z prezydenta, a nie prezydent z rzecznika - skomentował.

Dopytywany o doniesienia, że Braun rozważa start w wyborach prezydenckich, Mentzen stwierdził, że Konfederacja wybrała już swojego kandydata. Jestem nim ja - podkreślił. Jak dodał, nie wierzy, by Braun chciał rozbić projekt Konfederacji.

Polska wg Mentzena powinna mieć bitcoina w rezerwach strategicznych

Jaka byłaby pierwsza inicjatywa ustawodawcza prezydenta Mentzena? Mam gotowe swoje ustawy podatkowe, upraszczające podatki PIT, CIT i VAT. To będą te projekty - zapowiedział. Jak dodał, podatek VAT wynika z tego, że jesteśmy członkiem UE, nie da się go zlikwidować. To co można zrobić, to znacząco uprościć, a następnie obniżyć te podatki - stwierdził. To samo tyczy się akcyzy. Nie chodzi o to, jak nazywają się te podatki, ale czy są skomplikowane - podkreślił.

Jego zdaniem Polska powinna mieć bitcoina w swoich rezerwach strategicznych. Ta branża sobie bardzo dobrze radziła, tylko państwo polskie postanowiło ją zniszczyć, bardzo skutecznie. Kryptowaluty to jest przyszłość i cały świat zaczyna to rozumieć - ocenił. Dopytywany o to, kiedy przedstawi projekt ustawy zwalniającej z zakup kryptowalut z podatku dochodowego, zapowiedział, że stanie się to na przełomie stycznia i lutego.

Zdaniem Mentzena nie należy waloryzować 800 plus. Mamy rekordowy poziom deficytu, długu publicznego, złą sytuację budżetową - uzasadniał swój pogląd.

Według polityka Konfederacji docelowo w Polsce nie powinno być emerytur stażowych. Według niego należy zachęcić Polaków do tego, by pracowali dłużej.

Sławomir Mentzen przyznał, że nie pamięta dokładnie, ile wynosi płaca minimalna od 1 stycznia - to ok. 4,5 tys. zł (4666 zł brutto - przyp. red.). Jego zdaniem nie powinno być pensji minimalnej tej samej w całym kraju.

Gość Tomasza Terlikowskiego uważa też, że Polska nie powinna przystąpić do strefy euro w najbliższej przyszłości. Dodał natomiast, że w tym momencie nasz kraj powinien pozostać w Unii Europejskiej.

Poranna rozmowa w RMF FM. Zadaj pytanie!

To właśnie Wy, słuchacze RMF FM i RMF24 oraz użytkownicy portalu RMF24.pl jesteście dla nas najważniejsi.

Dlatego od tego tygodnia będziecie mieli swój udział w Porannej Rozmowie w RMF FM. Zachęcamy Was do przesyłania pytań, które Tomasz Terlikowski zada swoim gościom w Waszym imieniu.

Pytania wystarczy przesłać na wskazany poniżej adres lub wpisując je w formatce. Zapraszamy!

Jeśli nie wyświetla Wam się formatka, znajdziecie ją, klikając pod tym adresem: >>>TUTAJ<<<. Możecie też wysłać maila na adres: fakty@rmf.fm

Tomasz Terlikowski gospodarzem Porannej rozmowy w RMF FM

Wraz z 2025 rokiem nowym gospodarzem Porannej rozmowy w RMF FM jest Tomasz Terlikowski.

Wtorkowa rozmowa naszego dziennikarza z Szymonem Hołownią była pierwszą z pięciu rozmów z kandydatami na prezydenta RP.

Na rozmowę Tomasza Terlikowskiego zapraszamy tuż po godz. 8:00 do RMF FM, internetowego Radia RMF24, na stronę RMF24.pl, do aplikacji RMF ON i naszych mediów społecznościowych!

Jeśli nie chcesz, aby umknęła Ci jakakolwiek Rozmowa w RMF FM, subskrybuj nasz kanał na YouTube.

Tomasz Terlikowski związany jest z radiem RMF FM od 2021 roku. To dziennikarz, publicysta, felietonista i autor wielu książek. Do naszego zespołu dołączył jako gospodarz jednego z wydań Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Po roku został także prowadzącym codzienne pasmo w internetowym Radiu RMF24, gdzie od września 2024 r. był także gospodarzem Rozmowy o 7:00.

Przed nami gorący czas kampanii prezydenckiej. To oznacza, że wśród gości Tomasza Terlikowskiego dominować będą ludzie znani ze świata polityki, niezależnie od tego, z jakiego obozu pochodzą. Co ciekawe, w Porannej rozmowie w RMF FM padną pytania niekoniecznie dotyczące "twardej polityki".

Tomasz Terlikowski będzie zapraszał też ekspertów, którzy swoim komentarzem do aktualnej sytuacji w kraju i na świecie rozjaśnią słuchaczom RMF FM i RMF24 trudne zagadnienia z zakresu prawa, ekonomii, gospodarki czy polityki zagranicznej.

Opracowanie: