"Jest bardzo dobra energia ku tej ustawie. Wierzę, że w marcu już ją w Sejmie zobaczymy i tuż przed wyborami prezydenckimi prezydent ja podpisze" - mówił w Popołudniowej rozmowie w RMF FM pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Łukasz Krasoń pytany o ustawę o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami, którą rząd wpisał do wykazu prac legislacyjnych. Zaznaczył, że "to będzie pierwsza tak kompleksowa ustawa, która będzie dawała osobom z niepełnosprawnościami realne wsparcie".
Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreślał, że w poniedziałek rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie ustawy o asystencji osobistej.
W tamtym tygodniu uzyskaliśmy wpis i mam nadzieję, że po tych konsultacjach wyjdziemy z jeszcze lepszym projektem ustawy - powiedział.
Dlaczego przygotowanie tego projektu ustawy trwało długo? - dopytywał Piotr Salak.
Przygotowanie dobrego prawa najczęściej trochę czasu kosztuje. Chciałem podejść do tego projektu bardzo poważnie. To jest coś kompletnie nowego w systemie. To będzie pierwsza ustawa, która w sposób tak kompleksowy będzie dawała osobom z niepełnosprawnościami realne wsparcie, tę podmiotowość - stwierdził Łukasz Krasoń dodając, że docelowo ustawowa asystencja obejmie 100-150 tys. osób.
Co trzeba zrobić, żeby zostać asystentem? Przede wszystkim trzeba znaleźć uznanie u osoby z niepełnosprawnością - mówił gość Popołudniowej rozmowy w RMF FM. Tłumaczył, że to osoba z niepełnosprawnością będzie wybierała tego asystenta, co stanowi przełomową zmianę.
Dopytywany o to, ile taki asystent będzie zarabiał, odpowiedział: To będzie zależało od tego, w jakich usługach będzie wspierał. Tutaj stawka będzie zróżnicowana. Mogę powiedzieć, że w tej wersji, która poszła do konsultacji, asystent, który będzie pracował 160 godzin miesięcznie, będzie miał pewnie stawkę troszeczkę poniżej średniej krajowej.
Prowadzący zapytał również, ilu mamy w tej chwili ludzi przygotowanych do pracy asystenta.
Ciężko powiedzieć. (...) Jest około 45 tysięcy osób, które świadczą tego typu usługę. Pewnie nie będziemy w stanie wytworzyć certyfikowanych asystentów z dnia na dzień, więc zezwalamy, aby taka osoba mogła podjąć się takiej pracy, jeżeli osoba z niepełnosprawnością ją wskaże, nawet jeżeli nie ma certyfikatu. My będziemy zapewniać poprzez ustawę podstawowe szkolenia - zaznaczył Łukasz Krasoń.