"Perła Warmii" - takim mianem przez wieki określany był Lidzbark Warmiński. Małe miasteczko, położone 40 kilometrów od Olsztyna, może pochwalić się m.in. zamkiem i najstarszą imprezą kabaretową.
Lidzbark Warmiński prawa miejskie otrzymał 12 sierpnia 1308 roku z nadania biskupa warmińskiego Eberharda. Miasto wybudowano w zakolu rzeki Łyny. Zamek powstał w rozwidleniu między rzekami Łyną i Smysarną. Od 1350 roku do XIX wieku miasto było stolicą Warmii i centrum wiary oraz kultury. Z tego powodu nazywano je "Perłą Warmii". Przez długi czas Lidzbarkiem Warmińskim zarządzali biskupi warmińscy. Miejscowość należy do międzynarodowej sieci miast Cittaslow.
Na przełomie sierpnia i września w Lidzbarku Warmińskim odbywają się Wieczory Humoru i Satyry. Jest to przedsięwzięcie na cześć Księcia Poetów Polskich - Ignacego Krasickiego, którego motto "Prawdziwa cnota krytyk się nie boi i śmiech niekiedy może być nauką" przyświecają Wieczorom od początku, czyli od ponad 30 lat. W Lidzbarku Warmińskim miały swój początek drogi artystyczne takich osób jak: Ireneusz Krosny, Kszysztof Daukszewicz, Kabaret "RAK".
Sympatyczni ludzie i mnóstwo zabytków na tak małym obszarze - tak swoje miasto chwalą lidzbarczanie. Mieszkam tutaj od niedawna i muszę powiedzieć, że jest naprawdę fajnie. Widać, że miasto się rozwija, wiele rzeczy jest modernizowanych. Turystyka na 100 procent - usłyszał od jednego z mieszkańców reporter RMF FM Piotr Bułakowski.
Pejzaże, które można podziwiać w powiecie lidzbarskim do złudzenia przypominają krajobrazy górskich szlaków. Zimą atrakcją są m.in. trasy zjazdowe dla narciarzy i tory saneczkowe. Szczególnie niezwykłym miejscem jest przełom rzeki Symsarny z pięknym krajobrazem, przez który wzdłuż rzeki prowadzi 2,5 kilometrowa ścieżka turystyczna. Wymieniając sławnych mieszkańców miasta trzeba wspomnieć o Mikołaju Koperniku, Ignacym Krasickim, Marcinie Kromerze i Stanisławie Grabowskim.
Warto wspomnieć o miejscowości Ignalin, położonej w gminie, gdzie 10 czerwca 1807 rozegrała się bitwa znana jako bitwa pod Lidzbarkiem Warmińskim (Heilsbergiem) pomiędzy wojskami francuskimi, a koalicją rosyjsko-pruską. Uczestniczył w niej głównodowodzący cesarz Francuzów Napoleon I Bonaparte. Batalia jednak nie została rozstrzygnięta, choć obie strony odniosły duże straty po około 7-8 tys. zabitych i rannych. Obecnie we wsi istnieją pozostałości dawnych szańców na Górze Wiatracznej zwanej też Napoleońską. Francuzi upamiętnili tę bitwę jako jedną z największych bitew z kampanii napoleońskiej umieszczając nazwę Lidzbarka (Heilsberg) na Łuku Triumfalnym w Paryżu.