Twoje Miasto w RMF FM zawitało dzisiaj do Rabki-Zdroju w Małopolsce. To dzięki Waszym głosom nasz wóz satelitarny zaparkował w Parku Zdrojowym. Dodajmy pięknie odrestaurowanym Parku Zdrojowym.
W Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju są tężnie solankowe, które doskonale działają między innymi na drogi oddechowe, tuż obok jest pijalnia wód mineralnych, gdzie można zaczerpnąć ze zdrojów Jan, Stefan, Józef, Józefina, Henryk i Franciszek. Kojąco na na nerwy działają dźwięki harfy, które niemal codziennie można usłyszeć w parku.
Rabka Zdrój to nie tylko cudowne miejsce do podreperowania zdrowia, ale dzięki pięknemu położeniu u stóp Gorców to mekka turystów, a także sportowców. Stąd pochodzi wicemistrz świata w trialu rowerowym Paweł Reczek. Z bratem Piotrem w drużynie także wywalczyli tytuł wicemistrzowski. Poza pięknymi górskimi trasami rowerowymi powstał tu specjalny skatepark dla miłośników ekstremalnego jeżdżenia na rowerach.
Mało kto wie, że cudowne właściwości tego miejsca znane były już w średniowieczu. Jan Długosz w dokumencie Bolesława Wstydliwego w 1254 roku wspominał o "Sal in Rabschyca", czyli o rabczańskich solankach. Można sobie wyobrazić, jak rycerze zrzucali tu swoje zbroje i pancerze, i po walce szukali ukojenia dla zmęczonych mięśni w miejscowych wodach.
Miejscowe uzdrowisko - już takie z prawdziwego zdarzenia, gdzie przyjeżdża się "do wód" - kończy w tym roku 150 lat. Wtedy badania wykazały, że miejscowe solanki są jednymi z najsilniejszych solanek jodowo-bromowych w Europie. Tak piękna tradycja zobowiązuje i Rabka jest wciąż jednym z najchętniej odwiedzanych uzdrowisk w Polsce.
Rabka specjalizuje się w leczeniu dzieci. Na wniosek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu w 1996 roku nadano Rabce tytuł "Miasta dzieci świata". Utworzono także Muzeum Orderu Uśmiechu, które działa teraz w rodzinnym parku rozrywki "Rabkolandzie". Tam też znajduje się Muzeum Rekordów i Osobliwości. Dzieci nie mogą się tu nudzić.
Turyści także nie narzekają na nudę. Mają do dyspozycji setki kilometrów górskich szlaków, nad którymi pieczę sprawują ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR. Właśnie dzisiaj obchodzą 60. rocznicę swojego powstania i jak mówi naczelnik grupy Mariusz Zaród, co roku udzielają pomocy przeszło tysiącu turystów i narciarzy, więc przez te lata zebrała się ich już spora grupa - mniej więcej taka, jaka zamieszkuje średniej wielkości miasto. Grupa Podhalańska ma w swoich szeregach wybitnych specjalistów - chociażby mistrza świata w poszukiwaniu ludzi. I choć ma potężny głos, to nie ma głosu podczas walnego zgromadzenia, bo to... pies o imieniu Baster, tresowany przez Andrzeja Górowskiego.
Rabka ma własną scenę teatralną - Teatr Lalek "Rabcio", a także pomnik Świętego Mikołaja stojący przed zabytkowym budynkiem stacji kolejowej. W Parku Zdrojowym znajduje się pomnik Jana Pawła II, przy którym ma swój początek jeden ze szlaków papieskich. Jedną z atrakcji miasta jest uruchomiona w 2006 fontanna przed Kawiarnią Zdrojową złożona z tańczących słoni.