To tu znajduje się "mały Wawel", czyli przepiękny, późnorenesansowy zamek Lubomirskich. W ramach naszej cotygodniowej akcji Twoje Miasto w Faktach RMF FM odwiedziliśmy Baranów Sandomierski!
Wspaniały zamek Lubomirskich został wzniesiony pod koniec XVI wieku w miejsce średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. W 1569 roku Stanisław Górka sprzedał dobra baranowskie Rafałowi Leszczyńskiemu. Obecny kształt zamku stanowi więc imponujący przykład wytwornego stylu zamożnej rodziny Leszczyńskich.
Wspaniałą architekturę, ukształtowaną na wzór królewskiego Wawelu w Krakowie, rezydencja zwana "małym Wawelem" zawdzięcza najprawdopodobniej włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucciemu. Dziedziniec z trzech stron otoczony jest piętrowymi krużgankami. Ostatnim właścicielem zamku z rodu Leszczyńskich był Rafał Leszczyński, którego syn - Stanisław - został królem Polski. Rezydencja była odwiedzana przez króla Stefana Batorego, który najprawdopodobniej przyjeżdżał tutaj na polowania.
Zamek jest jedną z najcenniejszych rezydencji magnackich nad Wisłą. Po zniszczeniach dokonanych podczas II wojny światowej, w latach 1959-1969 został odbudowany i odrestaurowany pod kierunkiem prof. Alfreda Majewskiego. Obiekt następnie przekazano Kopalniom i Zakładom Przetwórczym Siarki "Siarkopol" w Tarnobrzegu. Obecnie na zamku znajduje się muzeum, hotel i restauracja.
Będąc w Baranowie Sandomierskim nie można ominąć rynku, na którym stoi Lasowiackie Serce. Wykonana z brązu rzeźba przypomina historię o wielkiej miłości. Podobno według legendy para, która pocałuje się pod sercem będzie ze sobą do końca życia.
Serce jest także jednym z symboli miasteczka - haftują je także tutejsze członkinie zespół regionalnego Lasowiaczki. Baranów ma również niezwykłe walory przyrodnicze, gdyż w południowych częściach gminy Stawy Krasiczyńskie znajdują się m.in. siedliska rzadkich gatunków ptaków.
(az)