Twoim Miastem w Faktach RMF FM było Drawsko Pomorskie, największe miasteczko Pojezierza Drawskiego. Leży ono wśród gęstych lasów i malowniczych jezior.

Twoim Miastem w Faktach RMF FM było Drawsko Pomorskie, największe miasteczko Pojezierza Drawskiego. Leży ono wśród gęstych lasów i malowniczych jezior.
Twoim Miastem w RMF FM jest Drawsko Pomorskie /Kamil Młodawski /RMF FM

W Drawsku Pomorskim mieszka 12 tysięcy osób. To jedna z najstarszych miast w północnej Polsce. Prawa miejskie Drawsko otrzymało w Średniowieczu, w 1297 roku.

W tym urokliwym miasteczku widać wciąż ślady średniowiecznej zabudowy. Zachowały się mury, które zaczęto budować tuż po tym, gdy Drawsko stało się miastem, bo na początku XIV wieku. Z prawie dwóch kilometrów ocalały dwa kilkunastometrowe odcinki. Ze średniowiecza pochodzi późnogotycki kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego wzniesiony na przełomie XIV/XV wieku. Charakterystyczny jest też budynek tzw. magazynu solnego. Obiekt o konstrukcji ryglowej powstał dla istniejącej w Drawski w XVII wieku faktorii solnej. Stąd sól trafiała do mieszkańców całej okolicy. Drawsko szczyci się też parkiem miejskim im. Fryderyka Chopina, założonym w drugiej połowie XIX wieku. Zwany jest też Parkiem Luizy, takie imię nosił pierwotnie. W parku rośnie olbrzymi dąb szypułkowy o 5-metrowym obwodzie pnia. Są też pamiątki nowszej historii, m.in. charakterystyczny pomnik wybudowany w 1946 roku poległym żołnierzom Armii Czerwonej. W centrum miasta, na cokole parkują dwa radzieckie czołgi T-34.

40 jezior i świątynia bożka urodzaju

Na terenie gminy Drawsko leży aż 40 jezior. Część z nich to niewielkie oczka wodne, ukryte w lasach. Ale są też duże i bardzo głębokie akweny. Jeziora to pozostałości po czasach, gdy przez te tereny przechodził lodowiec. Największe jezioro, nad którym leży Drawsko to Lubie. Ma prawie 50 metrów głębokości i aż 14,5 km długości. Sprawia to, że jest to doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych i żeglowania. Są dwa kluby żeglarskie i wypożyczalnie sprzętu pływającego, przez jezioro przebiega szlak kajakowy. Na jeziorze jest też 5 wysp. Nieco mniejsze jezioro to Zarańsko, oaza spokoju. Na tym zbiorniku znajduje się wyspa, gdzie archeolodzy odkryli prasłowiańskie miejsce kultu. Była tu świątynia pogańskiego bożka urodzaju - Walesa oraz ośrodek handlowy. Archeolodzy znaleźli w wodzie mnóstwo ceramiki, broni oraz narzędzi rolników czy rybaków. Odkopali też pozostałości pomostu, który otaczał wyspę. Znaleźli też zatopione końskie szkielety, prawdopodobnie składanych bożkowi w ofierze, dlatego też wyspę ochrzczono mianem Wyspy Świętych Koni.

Kajaki, rowery i żołnierze

Drawsko Pomorskie jest położone nad rzeką Drawą. Jest to prawobrzeżny dopływ Noteci i największa rzeka Pojezierza Drawskiego. Rzeka tworzy malownicze wąwozy i przełomy, jej szybki nurt i strome zbocza sprawiają, że przypomina górski strumień. Prowadzi tędy jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Został nazwany im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły, który w młodości kilkakrotnie spływał Drawą i zatrzymywał się na odpoczynek w Drawsku Pomorskim. Rzeka ma prawie 190 km długości, można nad nią znaleźć wypożyczalnie kajaków, pola biwakowe. Działają tez firmy zajmujące się organizacją spływów. Kajakiem można popłynąć też po rzece Koknie i Brzeźnickiej Węgorzy. Ta ostatnia, bardzo bystra, połączona jest z Regą, więc można nią dopłynąć aż do Bałtyku.

Poza szlakami kajakowymi, coś dla siebie znajdą miłośnicy wycieczek rowerowych. Jest tu 6 szlaków, liczących od 27 do prawie 60 kilometrów długości. Są też dwa szlaki piesze i jeden konny.

Drawsko znane jest też z powiązań z wojskiem. Znajduje się tu Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych i największy w Europie poligon. Ćwiczy tu nie tylko polska armia, ale też sojusznicze oddziały z NATO. W lutym przyszłego roku minie 70 lat od jego utworzenia. Na poligonie można spotkać nie tylko czołgi. Organizowane są tu też rajdy samochodowe.