"Fakty z Twojego Miasta" zawitały dzisiaj do Wadowic. Taka była Wasza decyzja - najwięcej naszych słuchaczy zagłosowało właśnie na to miasto w internetowym plebiscycie.
Wadowice - miasto Jana Pawła II i... papieskich kremówek. Wyruszymy dzisiaj śladem papieża Polaka, ale także podążymy za słodkim zapachem ponoć najlepszych, a w każdym razie najsłynniejszych, kremówek świata.
Wadowice leżą w Małopolsce, 50 km od Krakowa. Położone są pomiędzy wzniesieniami Pogórza Wielickiego i pasmami Beskidu Małego na wysokości ok. 270 m n.p.m. Miasto liczy niespełna 20 tysięcy mieszkańców. A najsłynniejszym z nich był Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II, który w przyszłym miesiącu zostanie świętym.
Miasto powstało w XIII wieku. Pierwsze wzmianki o Wadowicach pochodzą z 1327 roku, a prawa miejskie otrzymały w 1430 roku. Miasto rozsławił teolog i filozof Marcin Wadowita, profesor i dziekan Akademii Krakowskiej, który w XVII wieku ufundował szpital dla ubogich i wspierał wadowicką szkołę parafialną.
Rozwój miasta nastąpił w XIX wieku, kiedy Wadowice znalazły się przy ważnym szlaku komunikacyjnym, łączącym Wiedeń ze Lwowem. Znalazł tu swoją siedzibę cyrkuł, a potem powiat. Wybudowano koszary, sąd, szpital i liczne urzędy.
Po I Wojnie Światowej Wadowice nadal pozostawały prężnym ośrodkiem administracyjnym i kulturalnym. W 1918 roku powstał tam 12. pułk piechoty, który w okresie międzywojennym odgrywał znaczącą rolę w życiu miasta.
To właśnie tam 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła.
Kościół parafialny - Bazylika Mniejsza Ofiarowania NMP, z XVIII w., prezbiterium z XV w.
Dom przy Kościelnej 4 - jeden z najstarszych budynków w mieście (przełom XVIII i XIX w. obecnie Muzeum Miejskie)
Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II - muzeum biograficzne papieża Jana Pawła II mieszczące się w jego domu rodzinnym
Klasztor Ojców Karmelitów Bosych i Sanktuarium św. Józefa "Na Górce" z 1899
Klasycystyczny dwór "Mikołaj" (nazwany tak na cześć wójta Mikołaja Komorowskiego) z XIX w.
Plac Jana Pawła II z domami klasycystycznymi z XIX w.