W drugiej odsłonie naszego nowego cyklu „Sport dla każdego” prezentujemy wam nordic walking, czyli popularne „kijki”. Jak zacząć, na co zwrócić uwagę i na jakie koszty się przygotować? O tym Maciej Jermakow porozmawiał z instruktorką nordic walkingu – Marią Tańską.
Maciej Jermakow: Nordic walking to rzeczywiście sport dla każdego?
Maria Tańska: Jak najbardziej. Jest to naturalna forma ruchu, która nie obciążą naszego organizmu, a wręcz odciąża kręgosłup i stawy. Polecana jest nie tylko osobom starszym, ale też jako technika sportowa.
A jako forma rehabilitacji, powrotu do zdrowia?
Tak. Rehabilitanci polecają tę formę ruchu. Nordic Walking kształtuje plecy, poprawia skoliozy, wszelkie niedogodności i stresy związane z pracą. Polecam.
To łatwy sport?
Bardzo prosty, intuicyjny. Oparty na naszym ruchu. Choć początki mogą sprawiać trudność, dlatego dobrze jednak pójść do instruktora.
Co trzeba mieć na początek, by zacząć przygodę z nordic walking? Dwa kijki i to wszystko?
Dwa kijki odpowiednio dobrane do wzrostu. Najlepiej z wyższej półki, żeby były lżejsze. Takie z aluminium będą bardziej wytrzymałe. No i dobre buty.
Jaki jest koszt takiego początkowego zestawu?
Najlepiej kijki kupić w internecie. Są najtańsze. Dobre kije można kupić za 140-150 złotych. Buty - wiadomo. Mamy teraz sklepy sieciowe, gdzie obuwie sportowe kosztuje 60-70 złotych. Nie są to buty najgorsze. Na początek mogą być.
Technika w tym sporcie jest bardzo ważna?
Jak najbardziej. Uaktywnia ruch mięśni i stawów. Bez techniki obciążamy tylko dodatkowe nasze ręce i kolana. Dlatego stawiamy duży nacisk, żeby tę technikę jednak doskonalić.
Gdzie najlepiej uprawiać nordic walking? Twarda nawierzchnia, miękka nawierzchnia?
To zależy co chcemy osiągnąć. Twarda nawierzchnia jak najbardziej, ale polecamy zdecydowanie dukty leśne i szlaki turystyczne. Im bardziej wymagający teren tym większy trening.
Jeśli ktoś chce zacząć przygodę, poruszać się dla zdrowia, to jak często powinien uprawiać ten sport?
Dla zdrowia minimum 2 razy w tygodniu. Nie musi robić ćwiczeń siłowych. Ważne, aby utrzymywał szybkie tempo, a co za tym idzie - żeby lepiej pracowało serduszko, układ krwionośny i układ oddechowy. Polepszamy kondycję organizmu w pojęciu ogólnym.
A jeśli ktoś zamarzy o starcie w zawodach, będzie miał taką możliwość?
Tak. Startują zawodnicy, startują instruktorzy. Jest to dyscyplina zastępcza dla narciarzy biegowych, więc myślę, że oni również w okresie letnim udzielają się w nordic walking.