Piłkarskie legendy, "superkibice" oraz selekcjonerzy prawie wszystkich drużyn biorących udział w rozgrywkach wezmą udział w dzisiejszym losowaniu grup przyszłorocznego mundialu. Reprezentację Polski będzie reprezentował Adam Nawałka, któremu będzie towarzyszył prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. Ceremonia odbędzie się na Kremlu, a jej hasło to "Patrz jak spotykają się gwiazdy".

Czy pojawi się Putin?

Jedną z politycznych gwiazd, której obecności oczekuje się podczas ceremonii, będzie oczywiście Władimir Putin. Jak informuje korespondent RMF FM w Moskwie - Przemysław Marzec - rzecznik Putina Dmitrij Pieskow kokietuje, mówiąc, że prezydent weźmie udział w losowaniu o ile pozwoli mu na to czas. Chociaż w Rosji nikt nie ma wątpliwości, że Putin takiej imprezy nie przepuści, bo transmisję oglądać będą dziesiątki milinów ludzi. Transmisję na żywo organizuje "Pierwyj Kanał", który już zasłynął otwarciem i zamknięciem zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi. Producentem ceremonii losowania  będzie Feliks Michajłow, jeden z najlepszych w Rosji specjalistów od takiego show.

Nieobecni i gwiazdy

Jeśli chodzi o nieobecnych, to na Kremlu nie pojawią się przedstawiciele Australii. Australijczycy wciąż nie mają nowego trenera, po tym jak przed tygodniem z tej funkcji niespodziewanie zrezygnował Ange Postecoglu. Ta nieobecność pozostaje więc usprawiedliwiona, ale nikt szczególnie nie będzie koncentrował na tym swojej uwagi. To dlatego, że na losowaniu pojawią się legendy futbolu takie jak Diego Maradona, Fabio Cannavaro.

Laurent Blanc czy Gordon Banks. Rosję reprezentować będzie kapitan reprezentacji ZSRR w latach 70. Nikita Simonian.

Dwukrotny mistrz świata w reprezentacji Brazylii Cafu zdążył już pochwalić się swoją obecnością na Twitterze.

Na ceremonii losowania będzie też były kapitan FC Barcelona Carles Puyol, który już zdążył sfotografować się z wyżej wymienionym Cafu. Obecność zapowiedzieli też Urugwajczyk Diego Forlan i najskuteczniejszy piłkarz w historii mistrzostw świata i w historii reprezentacji Niemiec Miroslav Klose.

Superkibice

To wysłannicy jedenastu miast, które zorganizują mistrzostwa. Superkibie zostali wybrani przez przedstawicieli lokalnych klubów i federacji piłkarskich oraz samych kibiców. Jednym z nich jest zaledwie sześcioletni fan Spartaka Moswa Misza Smolin, który z powodu wrodzonej wady przegubu musi nosić protezę. Wspomniana  proteza została wykonana w barwach jego ukochanej drużyny.

Kolejnym z superkibiców jest 75-letni Wiktor Pautow z Sarańska. To fan tamtejszego klubu Mordowija Sarańsk. Wiktor znany jest z tego, że od 20 lat wspiera swoją drużynę grą na puzonie. Jak deklaruje - jest gotów zagrać hymn każdej reprezentacji, która rozegra swój mecz w Sarańsku.

Kontrowersje

Jak przy każdej tego typu imprezie nie zabrakło oczywiście kontrowersji. Irańscy kibice zaapelowali do konferansjerki, która poprowadzi dzisiejszą ceremonię, żeby ubrała się skromnie. Jeśli strój Marii Komandnaji będzie zbyt wyzywający, wówczas irańska telewizja nie przeprowadzi transmisji z losowania.

"Proszę, pomóż nam. Wybierz mniej seksowny strój, a wówczas będziemy mogli śledzić całą ceremonię" - napisał perski kibic na Instagramie Komandnaji. Nie jest on jednak jedyny. Rosjanka dostała tysiące takich wiadomości.

Co ciekawe, o stroju prowadzącej zdecyduje FIFA.

 - tak ma się ubrać dziennikarka.

(ph)