Mistrz świata i najbardziej wartościowy zawodnik siatkarskiego czempionatu Bartosz Kurek wybrany został w 84. plebiscycie "Przeglądu Sportowego" Najlepszym Sportowcem Roku 2018! W zestawieniu Kurek - pierwszy w historii siatkarz, który triumfował w plebiscycie - wyprzedził Kamila Stocha i kolegę ze "złotej" siatkarskiej ekipy Michała Kubiaka. "Byłbym naiwniakiem i głupcem, gdybym myślał, że to nagroda tylko i wyłącznie dla mnie. Panowie, złota drużyno, to dla was! Dziękuję wam za to, co robicie na boisku. Kamil, jesteś bogiem, a ja tutaj tylko na chwilkę wskoczyłem" - mówił Kurek odbierając wyróżnienie.

Mam nadzieję, że w Tokio ta sama grupa zrobi coś wielkiego i będziemy mogli się tu znowu spotkać - zaznaczył również zwycięzca plebiscytu, cytowany na stronach "Przeglądu Sportowego".

Jak zaznacza "PS", "atakujący reprezentacji Polski w Bułgarii i we Włoszech rozegrał turniej życia i poprowadził naszą kadrę do złota (...) zgarnął nie tylko tytuł MVP mistrzostw świata, ale też został wybrany najlepszym siatkarzem Europy 2018 roku".

Gazeta przyznaje jednak, że "triumf Kurka jest nieco zaskakujący, bo w historii Plebiscytu kibice bardzo rzadko wybierali reprezentantów sportów zespołowych": Udało się to tylko dwóm piłkarzom: Zbigniewowi Bońkowi (w 1982 roku) i Robertowi Lewandowskiemu (w 2015 roku).

Drugie miejsce w plebiscycie "PS", organizowanym wspólnie z Polsatem, zajął triumfator dwóch poprzednich edycji: Kamil Stoch. Słynny skoczek wywalczył podczas igrzysk w Pjongczangu złoty medal na dużym obiekcie i brąz wraz z kolegami w drużynie, zwyciężył w Turnieju Czterech Skoczni - wygrywając jako drugoi skoczek w historii wszystkie cztery konkursy w ramach jednego cyklu - i wywalczył dwa krążki mistrzostw świata w lotach: srebro indywidualnie i brąz w drużynie.

Ostatnia pozycja na podium przypadł natomiast Michałowi Kubiakowi.

Kapitan naszej kadry był już w dziesiątce plebiscytu - w 2015 roku zajął piątą lokatę - ale tym razem po raz pierwszy był tak wysoko. O tym, jak ważny jest dla naszej kadry, świadczyły mecze, w których go brakowało. Bez Kubiaka kadra przegrała z Argentyną i Francją i dopiero, gdy kapitan wrócił do składu, to ekipa Heynena wróciła na właściwe tory - podkreśla "Przegląd Sportowy".

Tuż za czołową "trójką" znalazło się w tegorocznym zestawieniu dwoje przedstawicieli lekkiej atletyki: biegająca na 400 m Justyna Święty-Ersetic i specjalizujący się w rywalizacji na dystansie dwukrotnie dłuższym Adam Kszczot.

Kolejne miejsca w "10" zajęli: żużlowiec Bartosz Zmarzlik, młociarka Anita Włodarczyk, narciarz ekstremalny Andrzej Bargiel, piłkarz Robert Lewandowski i kulomiot Michał Haratyk.

Najlepszych sportowców wybierali czytelnicy "PS" i telewidzowie, a oddawanie głosów odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym - za pomocą wysyłanych pocztą kuponów i drogą internetową - wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali w Warszawie. W czasie jej trwania można zaś było głosować za pośrednictwem SMS-ów.

Dziesięciu Najlepszych Sportowców Polski 2018 roku w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i Polsatu:

1. Bartosz Kurek (siatkówka)
2. Kamil Stoch (skoki narciarskie)
3. Michał Kubiak (siatkówka)
4. Justyna Święty-Ersetic (lekkoatletyka, 400 m)
5. Adam Kszczot (lekkoatletyka, 800 m)
6. Bartosz Zmarzlik (żużel)
7. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka, rzut młotem)
8. Andrzej Bargiel (narciarstwo ekstremalne)
9. Robert Lewandowski (piłka nożna)
10. Michał Haratyk (lekkoatletyka, pchnięcie kulą)


Kolegium redakcyjne "Przeglądu Sportowego" przyznało też dodatkowe wyróżnienia. Drużyną Roku została reprezentacja Polski siatkarzy, która we wrześniu obroniła tytuł mistrzów świata. W kategorii Trener Roku przyznano dwie nagrody: doceniono zarówno szkoleniowca wspomnianych mistrzów globu w siatkówce Belga Vitala Heynena (drużynowo), jak i opiekuna polskich skoczków narciarskich Austriaka Stefana Horngachera (indywidualnie).

Heynenowi nagrodę wręczył Stephane Antiga. Francuz poprowadził biało-czerwonych do złotego medalu MŚ w 2014 roku. Dostał wówczas statuetkę dla Trenera Roku... razem z ówczesnym szkoleniowcem polskich skoczków narciarskich Łukaszem Kruczkiem.

Vital Heynen, odbierając wyróżnienie, dał małe show: zobaczcie!

Najlepszym Sportowcem Niepełnosprawnym wybrany został Igor Sikorski. Brązowy medalista paraolimpiady w Pjongczangu na monoski w slalomie gigancie dał Polsce pierwszy od 30 lat krążek w konkurencjach alpejskich.

W kategorii Serce Dla Sportu doceniono natomiast pracę Olimpiad Specjalnych Polska.

Wprowadzono również nową kategorię: Wyczyn Roku. Wyróżnieniem tym uhonorowano himalaistów Adama Bieleckiego, Danisa Urubkę, Piotra Tomalę i Jarosława Botora za akcję ratunkową na Nanga Parbat.

Podczas gali uczczono pamięć zmarłej 29 czerwca Ireny Szewińskiej, najbardziej utytułowanego polskiego sportowca. Na ekranach zaprezentowano fotografie siedmiokrotnej medalistki olimpijskiej, a pokazowi towarzyszyła owacja na stojąco.


Opracowanie: