Zamek Czocha na przełomie maja i czerwca przeniesie swoich gości w sam środek średniowiecza. Twierdza Rycerska to wyjątkowa okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak żyło się setki lat temu. Od pokazów walk rycerskich, przez średniowieczne uczty, aż po warsztaty rzemiosła - to wszystko czeka na odważnych podróżników w czasie.

W malowniczych zakątkach Zamku Czocha, gdzie historia przeplata się z legendą, w dniach 30 maja - 1 czerwca odbędzie się festiwal Twierdza Rycerska. Przygotujcie się na trzy dni pełne rycerskich pojedynków, średniowiecznych pyszności i zabaw, które przeniosą Was w zupełnie inny świat!

Już przy wejściu do zamku, zostaniecie przywitani przez postacie z dawnych wieków, które z niecierpliwością czekają, aby podzielić się z Wami sekretami swojego życia. Średniowiecze, okres pełen tajemnic i niezwykłych opowieści, ożyje na Waszych oczach dzięki pasjonującym pokazom walki, konkursom rycerskim i warsztatom rzemiosła.

Rycerze w zbrojach stylizowanych na XV wiek będą uczyć sztuki walki zarówno dzieci, jak i dorosłych, a ich umiejętności w władaniu mieczem czy szablą z pewnością zrobią na Was wrażenie. Pokazy ciężkozbrojnych pojedynków, konkursy trzymania miecza, a nawet wbijania gwoździ - to tylko niektóre z atrakcji, które pozwolą Wam poczuć ducha dawnych czasów.

Nie tylko miłośnicy militariów znajdą coś dla siebie. Średniowieczna kuchnia zaoferuje uczestnikom festiwalu możliwość rozsmakowania się w daniach przygotowywanych na żywym ogniu, a bogata oferta zabaw i animacji dla dzieci sprawi, że Twierdza Rycerska stanie się prawdziwą Twierdzą Zabawy. 

Muzyka i taniec również będą miały swoje miejsce podczas festiwalu. Rozbrzmiewające melodie i pokaz tańca dawnego z udziałem publiczności przeniosą uczestników do czasów, gdy biesiady trwały do białego rana. A co byłoby średniowieczem bez odrobiny magii? Pokazy alchemika i sokolnika z pewnością wzbudzą zainteresowanie i podziw.

Jednak to nie koniec atrakcji. Szlachta od miecza do szabli opowie o historii polskiego oręża, a legendarna ściana z tarcz postawi przed uczestnikami wyzwanie godne prawdziwego wojownika. 

Szczegółowy Program:

10:30 Dworskie powitanie króla i królowej, błazenady w ognistej odsłonie. 

11.00  Słowiańska parada z muzyką na żywo i błazeńskimi wygłupami.

Opowieści o powstaniu Państwa Polskiego i pierwszych drużyn wojów. Dowiemy się, jak wyglądało uzbrojenie wojów i jak zdobywali swoje umiejętności. Dowiemy się też, na czym polegał krąg zdrady. Widzowie będą mieli okazję pokonać legendarną ścianę z tarcz.

11.30 Pokazy alchemika, część 1.

Jak powstawało złoto i wiele innych ciekawostek związanych z chemią i magią.

12.00 Pokaz sokolniczy.

Podczas pokazu zostaną przedstawione różne ptaki drapieżne zaczynając od słynnych sokołów kończąc na sowach - symbolu mądrości.

12.30 Konkurs Kulinarny z ognistą zawieruchą.

13.00 Szlachta od miecza do szabli.

Podczas pokazu dowiemy się, jak powstała szabla polska i czym różnił się szlachcic od rycerza. Poznamy historie o  skrzydlatej husarii, która brała udział w bitwie pod Wiedniem. Wytoczymy z zamku wszelką broń czarnoprochową.

13.30 Muzyka dawna z błazeńskimi zabawami.

14.00 Konkurs dla publiczności.

14.30 Pokaz tańców dawnych z udziałem publiczności z muzyką na żywo w ognistej odsłonie

15.00 Turniej rycerski o rękę Księżniczki.

16.00 Bitwa wszech wieków. Dzieci zdobywają zamek. Bitwa  na "makarony". Zamku będą bronić wojowie, rycerze, szlachta. Kto wygra?

16.30 Walka na ,,śmierć i życie", czyli panika na dworze króla i królowej.

17.00 Pokazy alchemika część 2.

Czyli jak powstawało złoto i wiele innych ciekawostek związanych z chemią i magią.

17.30 Pokaz Rycerski.

Ile ważyła zbroja? Czy w dzisiejszych czasach są dzieci, które mogą zostać giermkami? Na zamek Czocha przybyło pewnie wiele księżniczek, które poszukują księcia. Specjalnie dla nich rozegramy mini turniej rycerski o rękę księżniczki.

Ponadto:

Warsztaty artystyczne:

- bukiety z suszu,

- tworzenie średniowiecznych makram,

- sianie w donicy,

- tworzenie średniowiecznych pachnideł.

Średniowieczna fosa:

- Biesiada przy ognisku - struganie kija, kiełbasa i ziemniaki z ognia w towarzystwie śpiewu i śmiechu.

- Kocioł różności! Pyszna zupa z ognia, wspólne gotowanie.

- Młynopiekarnia - podpłomyki z powidłami.

- Wesoła karczma.