We Wrocławiu powstał Punkt Pomocy Farmaceutycznej dla uchodźców. Działa na terenie Politechniki Wrocławskiej. W tym miejscu obywatele Ukrainy mogą otrzymać niezbędną pomoc medyczną i podstawowe leki.
Jak poinformowano na stronie miasta Wrocławia punkt powstał dzięki współpracy farmaceutów z Uniwersytetu Medycznego z Dolnośląską Izbą Aptekarską. Znajduje się w Biurze Meldunku Tymczasowego na terenie akademików Politechniki Wrocławskiej, przy ul. Wittinga 4.
Wielu uchodźców jest pozbawionych leków niezbędnych do kontynuacji leczenia. Nie wiedzą, które z nich są dostępne w Polsce i gdzie mogliby je dostać. W punkcie są badani przez lekarza. Pomagają w tym wolontariusze znający język ukraińskim.
Dziennie do punktu przychodzi ok. 30 osób z różnymi dolegliwościami: przeziębieniem, osłabieniem, zapaleniem gardła. Osoby, których stan tego wymaga są odsyłane do szpitali.
Emocjonalny bagaż jest ogromny, ale cieszymy się, że możemy pomóc. Naszą dewizą jest, żeby nikt nie wyszedł bez pomocy - leków, informacji, diagnozy wstępnej, badania ciśnienia, glukozy - mówi cytowana w miejskim serwisie dr Ewa Żurawska-Płaksej, z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W organizację punktu zaangażowali się także farmaceuci: Katarzyna Rasmus, Małgorzata Raginia i Wojciech Płaksej. P
Poszukiwani są farmaceuci-wolontariusze, którzy wspomogą pracę i działanie punktu.