Kolejne mniejsze miasta na Mazowszu przygotowują się do przyjęcia ukraińskich uchodźców. W poniedziałek wieczorem pociąg z obywatelami Ukrainy, dla których pierwszych przystankiem była Warszawa, ma przyjechać do Radomia.

W pierwszej kolejności obywatele Ukrainy trafią do remiz strażackich. W każdej gminie w remizie przygotowanych jest co najmniej trzydzieści miejsc noclegowych - opisuje w rozmowie z RMF FM starosta radomski Waldemar Trelka. Ochotnicze straże pożarne są po spotkaniach ze mną. W remizach są nowe łóżka, pościel, poduszki, materace, wszystko pochodzi z Agencji Rezerw Strategicznych - wylicza Trelka. Trwa wydawanie siedmiuset łóżek. W każdej gminie jest gotowość do przyjęcia uchodźców - zapewnia.

W dalszej kolejności obywatele Ukrainy trafią z remiz do hoteli, jednostek samorządu terytorialnego takich jak internaty albo pod dachy prywatnych osób, które zadeklarowały wsparcie dla uchodźców.

W Płocku na przyjęcie uchodźców przygotowywane są dwie sale gimnastyczne w szkołach. Obie - jak ustalił nasz reporter - na razie są puste. Niedługo mogą stać się centrami noclegowymi.

Władze mazowieckich miast na pytanie o liczbę obywateli Ukrainy, których mogą przyjąć, dostały informację, że jeden ukraiński uchodźca może przypadać na trzydziestu dotychczasowych mieszkańców.

Oddolne inicjatywy, pomoc od mieszkańców

Część mieszkańców mazowieckich miast organizuje oddolną pomoc dla obywateli Ukrainy. Mieszkańcy Węgrowa zbierają pieniądze na zakup używanej karetki dla ukraińskiego miasta Żółkiew. Pojazd miałby służyć do przewozu chorych i rannych. Do tej pory zebrano około 6 tysięcy złotych. 

Na teren Ukrainy trafił ambulans, z którego do niedawna korzystało pogotowie ratunkowe w Radomiu. Pojazd jest w pełni sprawny i może być wykorzystywany do niesienia pomocy, między innymi osobom rannym w wyniku rosyjskich ataków - poinformowała dyrekcja pogotowia. Jest to jeden z ambulansów, które w zeszłym miesiącu zostały zastąpione nowymi karetkami. 

Ambulans jest wyposażony między innymi w defibrylator, respirator, zestaw tlenowy, nosze, deskę ortopedyczną, torbę medyczną, sprzęt nieodzowny w niesieniu pomocy, w tym kompresy homeostatyczne wykorzystywane do szybkiego tamowania krwotoków, nosze ewakuacyjne, płachty ratownicze, plecaki na sprzęt ratowniczy, maski do tlenoterapii, koce termiczne i narzędzia chirurgiczne.

Opracowanie: