Bokserski ring i teatralna scena. Tak po remoncie wyglądać może wnętrze Hali Gwardii w Warszawie, czyli jednego z najpopularniejszych miejsc handlowych wśród mieszkańców stolicy.
Hala od początku lipca nie działa. Właśnie rozpoczął się jej gruntowny remont. Dzisiaj zakończyło się składanie ofert w konkursie na nowy projekt Hali Gwardii.
Prezentujemy projekt przygotowany przez dotychczasowego operatora tego miejsca.
Uwagę odwiedzających zwrócą na pewno stoiska targowe przypominające historyczne stoiska, przypominające te z początku XX wieku, czyli sprzed ponad 120 lat. Będą też alejki jak za dawnych czasów, dające możliwość spaceru pod dachem. Stoiska będą skromne, wykonane z prostych, czarno-białych materiałów, by dobrze było widać produkty, które są sprzedawane. Nie będzie luksusowych materiałów - opisuje w rozmowie z naszym reporterem Robert Baj, dotychczasowy operator Hali Gwardii.
Na poziomie -1 ma powstać klub bokserski, działać ma tam też muzeum boksu imienia Feliksa Stamma.
Obok będzie też salka ze sceną teatralną, na której będą mogły odbywać się spektakle, stand-upy, będzie też przestrzeń dla potańcówek. Cały czas będzie tam odbywać się sprzedaż warzyw i owoców. W naszym projekcie chcieliśmy zrobić wszystko, by Hala Gwardii za bardzo się nie zmieniała, bo wiele osób lubiło ją taką, jaką była do tej pory - opisuje.
Choć Hala Gwardii obecnie jest wyłączona, cały czas funkcjonuje bazar działający w jej sąsiedztwie.
"Zabytkowa Hala Gwardii stała się tętniącym życiem miejscem spotkań warszawianek i warszawiaków, wpisującym się w styl życia mieszkańców i jednocześnie czerpiącym z przedwojennej tradycji. Swój sukces społeczny i komercyjny obiekt zawdzięcza efektywnej strategii, którą przed sześcioma laty stworzyło CBR Events. Dziś, chcąc kontynuować i rozwijać rozpoczętą wizję działalności, spółka złożyła ofertę rewitalizacji i długoterminowej eksploatacji obiektu, w ramach przetargu na obsługę Hali Gwardii przez kolejne 30 lat" - wynika z opublikowanego dzisiaj komunikatu.
Projekt zakłada zachowanie oryginalnego wyglądu elewacji i dachu budynku, jak również stalowej konstrukcji eksponowanej wewnątrz. Dopuszczalnych przekształceń wnętrza Hali, które nie spowodują utraty jego zabytkowej wartości. Wybrane materiały Hali Gwardii będą trwałe, estetyczne, nowoczesne, wykonane w technologii dla obiektów zabytkowych i łatwe w konserwacji. Założeniem podstawowym jest stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni Placu jako miejsca spotkań różnych grup wiekowych i społecznych, aktywności integrujących zarówno okolicznych mieszkańców, jak i turystów. Plac Wielopole ma być atrakcyjną przestrzenią zapewniającą komfortowe i przyjazne warunki do aktywności fizycznej, rozrywki, wypoczynku, imprez plenerowych, jak i codziennej aktywności miejskiej. Forma aranżacji placu ma łączyć tradycję i historię ze współczesnością. Znajdować się będą na nim m.in. ogródki gastronomiczne zewnętrzne. Dopełnieniem stworzenia przyjaznego miejskiego charakteru Placu Wielopole o wysokich walorach estetycznych będą meble miejskie, parkingi dla rowerów i hulajnóg, nasadzenia zieleni wzdłuż ulicy oraz nowe oświetlenie uliczne" - informują dotychczasowi operatorzy Hali Gwardii.