12 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, trudniącej się kradzieżami samochodów zostało zatrzymanych przez policjantów z Komendy Stołecznej Policji i CBŚP. Jak ustalili śledczy złodzieje w Polsce i innych krajach UE wybierali auta marek japońskich i koreańskich, które były potem rozbierane na części, a te dalej sprzedawane.
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji i Centralnego Biura Śledczego Policji, przy wsparciu funkcjonariuszy z Nadburzańskiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili działania pod 27 adresami na terenie garnizonu stołecznego i Radzynia Podlaskiego.
W akcję zaangażowanych było 150 funkcjonariuszy. Zatrzymano 12 osób. To kontynuacja działań z marca tego roku, kiedy policjanci zatrzymali 10 osób, zlikwidowali trzy dziuple samochodowe i odzyskali 12 skradzionych pojazdów.
Z ustaleń śledztwa wynika, że część podejrzanych zajmowała się paserstwem - te osoby skupowały kradzione samochody w całości lub już zdekompletowane. Inni podejrzani zajmowali się demontażem pojazdów, a kolejni kradzieżami i przewożeniem ich na miejsca rozbiórki.
Przestępczym procederem zarządzały dwie osoby: 34-latek odpowiedzialny za kradzieże aut i 33-latek, który zajmował się paserstwem części. Podejrzani wykorzystywali do kradzieży wyspecjalizowane urządzenia, pozwalające im włamywać się do samochodów. Według śledczych zatrzymani mogą mieć na koncie kilkadziesiąt takich kradzieży.
Podczas działań funkcjonariusze oprócz samochodów z przerobionymi numerami oraz części samochodowych zabezpieczyli narkotyki oraz 118 tysięcy złotych i 185 euro.
Prokurator z nadzorującego sprawę Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił podejrzanym łącznie 154 zarzuty kradzieży z włamaniem, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu oraz 12 zarzutów udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.
Dwie osoby odpowiedzą za kierowania tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczą: paserstwa, oszustwa, składania fałszywych zeznań i fałszywego zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
Decyzją sądu 11 podejzranych zostało aresztowanych.