Funkcjonariusze Zarządu warszawskiego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości rozbili międzynarodową grupę przestępczą oszukującą spółki na całym świecie. Zatrzymano dziesięć osób, siedem trafiło do aresztu. Straty poniesione przez oszukane firmy szacuje się na wiele milionów złotych.
Podkomisarz Marcin Zagórski z zespołu prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wyjaśnił, że sprawa miała swój początek w czerwcu 2023 roku. Cyberpolicjanci ustalili wówczas podejrzane przepływy finansowe na rachunkach bankowych i zatrzymali w jednym z banków w Warszawie trzy osoby powiązane z podejrzaną transakcją na ponad 800 tys. złotych.
Praca policjantów doprowadziła do ustalenia kolejnych osób zaangażowanych w proceder oszukiwania firm niemal na całym świecie (Europa, Ameryka Północna i Azja), metodą Business Email Compromise.
Technika oszustwa biznesowego BEC polega na spreparowaniu, sfałszowaniu dokumentacji, w której podmieniony jest rachunek bankowy firm, z którymi oszukane spółki prowadziły interesy.
Łącznie zatrzymano 10 osób, spośród których 7 zostało aresztowanych. Śledczy zabezpieczyli u zatrzymanych pieniądze - ponad 1,5 mln. zł w różnej walucie i nieruchomości o wartości ok. 4,6 mln złotych. Funkcjonariusze zabezpieczyli również kilkadziesiąt telefonów komórkowych, pendrive’ów, komputerów, ponad 60 kart SIM, około 600 kart bankomatowych wydanych na różne osoby i podmioty gospodarcze, dokumentację bankową, a także amfetaminę - relacjonował podkom. Marcin Zagórski.
Cyberpolicjanci zatrzymali nie tylko podejrzanych pełniących rolę tzw. słupów, ale również tzw. bankiera oraz osoby zajmujące się zlecaniem oszustw.
Podkreślono, że śledztwo ma charakter rozwojowy i niewykluczone są dalsze zatrzymania.
Podejrzani, którzy trafili do aresztu zajmowali się organizowaniem struktury osobowej i organizacyjnej służącej praniu pieniędzy, rekrutowaniem słupów oraz współdziałały przy popełnianiu oszustw komputerowych, z których pieniądze przyjmowano na polskie rachunki bankowe.
Opracowanie: Klaudia Niewęgłowska