Przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w weekend odbędą się koncerty plenerowe w ramach II edycji Festiwalu Kultury Utraconej. W piątek zaprezentowane zostaną kompozycje Eugeniusza Morawskiego-Dąbrowy.
Rzeczniczka prasowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, poinformowała, że koncerty plenerowe odbędą się na scenie przy muzeum.
W piątek 5 maja o godz. 20 rozpocznie się koncert kompozycji Eugeniusza Morawskiego-Dąbrowy pt. "To, co nam pozostało", w wykonaniu Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara w Słupsku, pod batutą Mariusza Mroza. Podczas wydarzenia wybrzmią zachowane utwory polskiego kompozytora: "Ulalume" i "Nevermore" - poematy symfoniczne według Edgara Allana Poe, oraz "Świtezianka" - balet w dwóch aktach - przekazała rzeczniczka muzeum.
W sobotę 6 maja o godz. 20 rozpocznie się koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki pt. "Z zadrą w sercu".
Podczas wydarzenia wybrzmią utwory związane z dwoma postaciami: Adamem Astonem - przedwojennym śpiewakiem rozrywkowym, oraz Henrykiem Warsem - przedwojennym pianistą, aranżerem i kompozytorem. Zespół swoim repertuarem niejako rekompensuje stracone szanse pokolenia polskich artystów rozrywkowych - zapowiada Zuzanna Szwedek-Kwiecińska.
W niedzielę 7 maja o godz. 20 odbędzie się koncert muzyki ludowej pt. "A to Polska właśnie!" zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Nasi goście zaprezentują program ukazujący piękno kultury narodowej oraz bogactwo spuścizny regionalnej. Na całokształt widowiska składają się ludowe pieśni i tańce charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski oraz choreografie tańców narodowych - informuje rzeczniczka Muzeum II Wojny Światowej.
Druga edycja Festiwalu Kultury Utraconej rozpoczęła się 29 kwietnia i potrwa do 27 maja. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt cytowany w przesłanym komunikacie podkreślił, że festiwal w sposób naturalny wpisuje się w hasło "Kultura wielu wymiarów", które przyświeca działalności muzeum. Jego stałym i niezmiennym celem jest przybliżenie strat, które polska kultura poniosła w latach 1939-1945 - zarówno w sferze duchowej, jak i materialnej. Wyjątkowy dorobek artystyczny II Rzeczpospolitej i jego fenomen przypominamy na przykładzie wybranych twórców i ich dzieł - powiedział.
Wydarzeniem zamykającym drugą odsłonę Festiwalu Kultury Utraconej będzie finisaż wystawy prac Witkacego połączony z prezentacją sztuki inspirowanej dramatem jego autorstwa pt. "Matka" w wykonaniu Teatr Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz.
Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej muzeum oraz na stronie festiwalu www.festiwalkulturyutraconej.pl.