Jubileuszowy 25. Gdański Festiwal Carillonowy rozpoczyna się dziś w Gdańsku. Muzyków będzie można posłuchać w każdy piątek i sobotę do końca wakacji, a utwory popłyną z wież kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta.
W programie tegorocznego festiwalu znalazło się 15 koncertów, a zabrzmią m.in. utwory skomponowane na carillon i instrumenty dęte, muzyka amerykańska oraz żydowska.
Podczas całego festiwalu tradycyjne kompozycje będą przeplatały się z nowymi brzmieniami i muzyką religijną. Warto zapoznać się z programem, w którym z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie - podkreśla miejska carillonistka Monika Kaźmierczak.
Pierwsze edycje festiwalu odbywały się tylko w jeden sierpniowy weekend, potem rozciągnęliśmy je na całe wakacje - wspomina Monika Kaźmierczak. Festiwal trwa całe lato, koncertów jest więcej. Zmieniło się także to, że dawniej wykonywane były utwory tylko na carillon solo, a teraz pozwalamy sobie na różne szaleństwa.
Jak dodaje warto pospacerować uliczkami Gdańska i znaleźć najlepsze miejsce do słuchania dźwięków carillonów.
Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest wolny.
W piątki o godz. 20.30 odbywać się będą koncerty z wieży kościoła św. Katarzyny, których można będzie posłuchać w ogrodzie oo. karmelitów. Po ich zakończeniu, ok. godz. 21.15, będzie wykonywany utwór z towarzyszącym mu pokazem podświetlanej różnymi kolorami fontanny Heweliusza.
Sobotnie koncerty rozpoczynają się o godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia o godz. 13 wykonany zostanie specjalny koncert, składający się z utworów religijnych.
Specjalne wydarzenie zaplanowano pod koniec sierpnia. Koncert finałowy nosi nazwę "The Shapes of Water". Występowi towarzyszyć będzie pokaz fontanny Heweliusza tworzony na żywo. Wystąpi Carillon Electric Orchestra w składzie: Emil Miszk - trąbka, Tomasz Chyła - skrzypce, Mikołaj Basiukiewicz - syntezatory, Sławek Koryzno - perkusja, Monika Kaźmierczak - carillon mobilny "Gdańsk". Za sterowanie fontanną Heweliusza na żywo będzie odpowiadał Radek Pettke.
Festiwal potrwa do 26 sierpnia. Szczegóły znajdziecie tutaj .
We wrześniu miasto będzie obchodziło 462. rocznicę pojawienia się carillonów w Gdańsku, które przyjechały, a właściwie przypłynęły z Brabancji, czyli terenów dzisiejszej Holandii i Belgii, gdzie były bardzo modne na początku XVI wieku. W 2021 roku kultura carillonowa została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.