Muzeum Sportu Wiejskiego zostało otwarte w Łebczu koło Pucka. Można w nim zobaczyć cenne pamiątki pokazujące historię Ludowych Zespołów Sportowych. To pierwsze w Polsce muzeum tego typu.
Medale, puchary, proporczyki, wycinki z gazet, opisujących starty i zwycięstwa sportowców z Ludowych Zespołów Sportowych, a także historyczne stroje i sprzęt sportowy - to wszystko znajduje się na ekspozycji.
Chcemy, aby placówka łączyła pokolenia i pokazywała, jak zmieniały się warunki sportowe w małych miejscowościach i lokalnych ogniwach LZS - mówią organizatorzy muzeum.
Ludowe Zespoły Sportowe działały od 1946 roku. Wtedy to zarząd Samopomocy Chłopskiej podjął decyzję o konieczności upowszechniania wychowania fizycznego wśród ludności wiejskiej.
W tym czasie organizacja wychowała wielu znakomitych sportowców, zdobywców medali na mistrzostwach świata i olimpiadach. I właśnie dla pokazania tej historii, ofiarnej pracy działaczy LZS, ich wielu sukcesów narodził się pomysł utworzenia Muzeum Sportu Wiejskiego - mówił podczas otwarcia muzeum Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Kluby zrzeszone w Ludowych Zespołach Sportowych działają do dzisiaj. Nie tylko na ternach wiejskich, ale też w dużych miastach. Na Pomorzu to takie kluby jak: Energa Olimpia Osowa Gdańsk, GKS Cartusia Kartuzy i KKL Rodło Kwidzyn.
Muzeum Sportu Wiejskiego powstawało przez rok, a jego siedziba znajduje się w budynku starej szkoły podstawowej w Łebczu, w gminie Puck.
autor: Stanisław Pawłowski