Będzie to 24-ta edycja imprezy, która wraca po przerwie spowodowanej pandemią. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu.
Uczestnicy przejazdu, w czterech peletonach wyruszą z kilku miast Pomorza: z Wejherowa, Gdańska, Starogardu Gdańskiego i Kartuz. Po drodze dołączać będą do nich rowerzyści z innych miast. Wszyscy będą zmierzać do Sopotu, gdzie na Błoniach odbędzie się finał przejazdu.
Udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym jest całkowicie darmowy. Wszyscy uczestnicy chcący wesprzeć organizację przejazdu, będą mogli zrobić to poprzez udział w zbiórce publicznej i nabycie tzw. szprychówek czyli barwnych, numerowanych kart pamiątkowych Wielkiego Przejazdu Rowerowego - cegiełki na organizację WPR - informuje Arkadiusz Szczygieł z Wejherowskiego Towarzystwa Cyklistów, jednej z organizacji zaangażowanych w organizację Wielkiego Przejazdu Rowerowego.
Jak dodał, nabywcy cegiełek będą mogli wziąć udział w losowaniu specjalnych nagród.
Główne nagrody to rowery, ale oprócz nich czekają na Was jeszcze dziesiątki innych nagród. Losowanie szczęśliwych numerów odbędzie się podczas finału na sopockich Błoniach - wyjaśnia Szczygieł.
Celem odbywającej się od lat imprezy jest promocja komunikacji rowerowej i zachęcanie mieszkańców, do korzystania z roweru jako najzdrowszego i najbezpieczniejszego dla środowiska środka komunikacji. Od lat do rowerzystów dołączają także miłośnicy innych form przemieszczania się. Będą rolkarze, longboardziści czy osoby poruszające się hulajnogami.
Podobnie jak podczas poprzednich edycji tej imprezy odbędą się konkursy na najbardziej zdumiewające przebranie rowerzysty i roweru. Wręczone zostaną także Złota i Zardzewiała Szprycha.
Złota jest przyznawana instytucjom lub osobom, które zasłużyły się dla rozwoju komunikacji rowerowej na terenie Gdańska. Zardzewiała trafia do tych, których działania, postawy bądź zaniechania sprawiają, że rowerzystom jest trudniej. Jak podkreślają organizatorzy Zardzewiała Szprycha nie ma piętnować, ale mobilizować do zmian.
W związku z przejazdem należy się ich spodziewać w wielu miejscach Pomorza, także na głównych arteriach Trójmiasta.
Trasę przejazdu rowerzystów i innych biorących udział w tym wydarzeniu osób zabezpieczać będą policjanci. Na czas przejazdu peletonów zamykane czasowo mogą być poszczególne ulice w miastach. Prosimy o zachowanie ostrożności, a także dostosowywanie się do poleceń policjantów, którzy na bieżąco będą kierować ruchem - mówi Joanna Skrent z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
PELETON PÓŁNOCNY
(Wejherowo - Reda - Rumia - Gdynia - Sopot - Sopockie Błonia)
Wejherowo - Plac Jakuba Wejhera
- 9:40 Zbiórka
- 9:55 Wyjazd
Reda - Cechowa/Gdańska
- 10:35 Zbiórka
- 10:45 Wyjazd
Rumia - Starowiejska/Dworzec PKP
- 11:15 Zbiórka
- 11:25 Wyjazd
Gdynia - Skwer Kościuszki - na wysokości ORP Błyskawica
- 12:00 Zbiórka
- 12:15 - 12:45 Debata o gdyńskiej infrastrukturze rowerowej
- 12:50 Wyjazd
Sopot - skrzyżowanie Niepodległości/Podjazd
- 13:30 Zbiórka
- ok. 13:40 Dołączenie do peletonu w ruchu
- Sopot/Gdańsk - Droga Zielona
- ok. 13:50 spotkanie z peletonem południowym i wspólny przejazd na Sopockie Błonia