Karta kredytowa to jeden z produktów, które można pozyskać w banku. Pomocna usługa zwiększa swobodę finansową właściciela, ale trzeba wiedzieć, jak rozsądnie nią zarządzać. Czym dokładnie jest i w czym pomagają rankingi różnych ofert?

Karta kredytowa - co to za narzędzie?

O kartę kredytową można wnioskować w każdym działającym w Trójmieście banku. Designem przypomina zwykłą kartę debetową, jaką otrzymuje się do każdego ROR-u firmowego czy osobistego. Różnica polega na tym, że do pozyskania produktu trzeba wykazywać się zdolność kredytową, a pieniądze tak naprawdę nie należą do właściciela.

Wysokość limitu kredytowego, jaki ma do wykorzystania posiadacz karty, określa bank. Instrument płatniczy przypomina kartę debetową także sposobem użytkowania. Można nim płacić bezgotówkowo za zakupy i usługi we wszystkich miejscach z terminalem i tych dostępnych online.

Karta kredytowa daje swobodę wykorzystywania pieniędzy na to, na co się chce. Miłośnicy dalekich podróży, np. do Stanów Zjednoczonych, docenią ją za fakt, że często przydaje się ona w zagranicznych wypożyczalniach samochodów. Kiedy planuje się podróż, warto zawczasu sprawdzić, jak trzeba będzie zabezpieczyć płatność właśnie za auto.

Spłata karty kredytowej jest zawsze bardzo dokładnie rozplanowana i dzieli się na równe okresy rozliczeniowe. Po upływie każdego z nich właściciel ma szansę na szybką spłatę zadłużenia w okresie bezodsetkowym, a po przekroczeniu ustalonego terminu musi liczyć się z naliczeniem dodatkowych kosztów.

Gdzie szukać ofert najlepszych kart kredytowych w Trójmieście?

Każdy bank działający w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie proponuje klientom zupełnie inne warunki ofert. W interesie konsumenta leży znalezienie najkorzystniejszej dla siebie opcji. Aby ułatwić sobie poszukiwania, warto wejść na stronę internetową https://www.bankier.pl/smart/karty-kredytowe. Widnieje na niej bardzo pomocny ranking i sporo cennych informacji dla użytkowników.

Zestawienie jest na bieżąco aktualizowane, by w każdym miesiącu prezentować użytkownikom rzetelne, nieprzestarzałe informacje. Można wybrać, kto będzie korzystał z karty, by znaleźć dopasowane do swoich prywatnych lub biznesowych potrzeb opcje.

Wszystkie propozycje są ułożone w taki sposób, aby na samej górze znajdowały się te najlepsze według analityków, ale da się je przefiltrować inaczej. Można wybrać np. tylko te z systemem Visa lub MasterCard. Sortowanie pozwala na uszeregowanie opcji według najwyższego bonusu czy najniższych kosztów utrzymania. Serwis jest bardzo intuicyjny i przejrzysty.

Każda propozycja na liście jest sygnowana logiem banku, który ją udziela. Następny ujęty parametr to koszt utrzymania karty. Jego wysokość może się różnić w zależności od banku oraz wymogów do spełnienia. Często da się zniwelować koszty poprzez wykonanie konkretnych działań.

Żeby zniwelować koszty za utrzymanie plastiku, należy np. przeprowadzić w danym okresie rozliczeniowym transakcje na określoną sumę minimalną. Następna niebłaha kwestia w zestawieniu to wartość RRSO. Wskazuje ona wysokość wszelkich kosztów dodatkowych, jakie musi ponieść właściciel plastiku, w tym prowizję czy oprocentowanie.

Ostatni, ale bardzo ważny aspekt ofert, to bonus, jaki można pozyskać za dołączenie do grona klientów banku i spełnienie określonych kryteriów. Na ogół w przypadku kart kredytowych ma on postać gotówki, ale czasami też voucherów do wykorzystania np. w sklepach typu market place online.

Zasady pozyskiwania premii przez klientów są przeróżne. Mogą dotyczyć płacenia kartą kredytową w określonych miejscach czy wydawania ustalonych sum w danych okresach rozliczeniowych. Czasami banki wymagają też wydawania ustalonych sum przez kilka miesięcy z rzędu.

Żeby poznać np. wysokość limitu kredytowego, jaki proponuje wybrany bank, trzeba kliknąć ikonę informacji, która znajduje się tuż przy wartości bonusu i niebieskim przycisku z napisem "Dalej". Kryje ona wiele szczegółów dotyczących oferty, z jakimi warto się zaznajomić.

Wniosek o kartę da się złożyć przez internet, więc nie trzeba od razu jechać do oddziału banku. To daje też opcję skorzystania z oddziałów niedostępnych stacjonarnie w Trójmieście. Warto pamiętać, że do otrzymania narzędzia płatniczego wymagana jest zdolność kredytowa, więc nie każdy otrzyma świadczenie ot tak. Pracownicy placówki analizują m.in. wartość dochodów oraz kosztów utrzymania wnioskującego.

Karta kredytowa - kiedy warto po nią sięgnąć?

Odpowiednie zarządzenie otrzymaną kartą może w przyszłości dobrze wpłynąć na zdolność kredytową klienta banku, ponieważ pozwala budować pozytywną historię w Biurze Informacji Kredytowej. BIK pełni niezwykle ważną funkcję przy każdorazowym ubieganiu się o usługi bankowe. Dobra relacja z placówkami przyczynia się do zwiększania szans na pozyskanie innych świadczeń, np. kiedy chce się otrzymać pożyczkę hipoteczną na zakup mieszkania czy budowę domu.

Karta kredytowa to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą dysponować zabezpieczeniem finansowym w razie nagłych wypadków i wszelkich nieprzewidzianych sytuacji, które serwuje los. Plastik pozwala na bezzwłoczne skorzystanie z pieniędzy bez całego procesu ubiegania się o np. kredyt gotówkowy. To znacznie przyspiesza czas reakcji w przypadku choroby czy awarii.

To także pomocne rozwiązanie dla osób, które nie są zadowolone ze swojej płynności finansowej. Oczywiście, warto też korzystać z innych sposobów na zwiększanie swoich zasobów i budowanie poduszki finansowej. Dodatkowo warto docenić możliwość otrzymania atrakcyjnych premii od konkurujących ze sobą placówek.

Zagrożenia płynące z korzystania kartą kredytową

Czerpanie korzyści z dysponowania środkami kredytowymi może nieść pewne zagrożenia. U osób ze skłonnością do wydatków niekiedy prowadzi do nadmiernego kupowania m.in. ubrań, kosmetyków czy innych produktów. Wiąże się to zarówno z napędzaniem konsumpcjonizmu, jak i zwiększa perspektywę wpadnięcia w trudne do spłacenia długi.