Dziś Dzień Jedności Kaszubów. Święto odnosi się do dokumentu, uważanego za pierwszą, pisemną wzmiankę o kaszubskiej ziemi. Po dwóch latach pandemicznej przerwy, obchody zaplanowano w wielu miejscach regionu.
Zgodnie z kilkuletnią już tradycją na najwyższy maszt w Gdańsku - na Górze Gradowej - wciągnięta zostanie czarno-żółta flaga kaszubska. Odegrana zostanie także pieśń "Zemia Rodnô" - uznawana przez wielu za hymn Kaszub. Uroczystość na Górze Gradowej zaplanowana jest na godzinę 12.
Także w południe w Gdańsku zaplanowany jest początek "spaceru historycznego" śladami książąt kaszubsko-pomorskich. Wydarzenie ma zacząć się przed pomnikiem Świętopełka II Wielkiego, na skwerze przy ulicy Szerokiej. Organizatorzy - jak zapowiadają - opowiedzą między innymi o książęcym grodzie, pierścieniu i wyjaśnią dlaczego Świętopełk uważany jest za tak zasłużonego dla Gdańska i Pomorza średniowiecznego księcia
Jednym z głównych wydarzaniem tegorocznych obchodów jest koncert zaplanowany na godzinę 18. w Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, które organizuje miasto wspólnie ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim. "Vivat Cassubia" będzie koncertem kaszubskiej orkiestry akordeonowej, która wykona popularne oraz mniej znane kaszubskie utwory w specjalnych aranżacjach. Zaproszonymi do współpracy profesjonalnymi muzykami pokieruje Paweł A. Nowak, akordeonista, który w przeszłości, podczas Dnia Jedności Kaszubów wielokrotnie prowadził próby bicia rekordów w jednoczesnej grze na akordeonach.
Podczas tegorocznych wydarzeń związanych z Dniem Jedności Kaszubów nie zabraknie akcentów ukraińskich i odniesień do trwającej za naszą wschodnią granicą wojny. Na przykład w Lęborku świętować będą pod hasłem "Dzień Jedności Kaszubów z Wolną Ukrainą".
O 14:30 z okolicy "Stacji Kultura" przy ulicy Dworcowej ruszyć ma specjalny przemarsz. Uczestnicy przejdą na Plac Pokoju. Od godziny 15. występować będą tam między innymi regionalne zespoły, prowadzona będzie także zbiórka, której celem będzie wsparcie wojennych uchodźców z Ukrainy.
Dzień Jedności Kaszubów upamiętnia pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach. Chodzi o datowaną na 19 marca 1238 roku Bullę Grzegorza IX. Papież nazwał w niej jednego z książąt "władcą Kaszub".