Mieszkanie Jerzego Kukuczki zaaranżowane tak, jak wyglądało za jego życia. Przestrzeń muzealna poświęcona innym himalaistom oraz historii himalaizmu. Wreszcie ścianka wspinaczkowa, a także miejsce spotkań dla miłośników gór i wspinaczki – tak będzie wyglądało Centrum Himalaizmu w Katowicach-Bogucicach. Właśnie ogłoszony został przetarg na jego budowę.

Gmach ma przywoływać na myśl wspinaczkę górką

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki powstanie przy skrzyżowaniu ulic Markiefki i Katowickiej, obok miejsca, w którym urodził się i mieszkał Jerzy Kukuczka.

Swoim wyglądem zewnętrznym będzie nawiązywać do widoków kojarzących się z górskimi wyprawami. Jego bryła ma obejmować imitacje nawisów i półek skalnych, a elewacja zostanie pokryta cegłą klinkierową w różnych odcieniach, szkliwieniach i fakturach. Ponadto na wspomnianych półkach powstaną ogrody z roślinami typowymi dla górskiej przyrody - wyjaśnia Jarosław Łuczyński, dyrektor działu inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Ogłoszono właśnie przetarg na budowę centrum. Oferty będą przyjmowane do 10 kwietnia. 

To tylko część inwestycji

Przetarg na część wystawienniczą ma zostać  ogłoszony w pierwszej połowie przyszłego roku, ale już opracowano jej  koncepcję. W części ekspozycyjnej znajdą się cztery wystawy. Będą one poświęcone m.in.:

  • historii eksploracji Himalajów i Karakorum;
  • pierwszym wejściom na ośmiotysięczniki;
  • historii polskich wypraw;
  • głównym łańcuchom górskim w Polsce i na świecie.

W sposób szczególny zaakcentowane zostaną przejścia wspinaczkowe Jerzego Kukuczki, organizacja wypraw wysokogórskich i kobiecy himalaizm.

Ponadto z Centrum Himalaizmu będzie możliwe bezpośrednie wejście do mieszkania, w którym urodził się i mieszkał Kukuczka. Tam też znajdzie się część wystawy poświęcona jego życiu.

Oprócz części muzealnej w budynku będzie m. in. sala audytoryjna, biblioteka i ścianka wspinaczkowa.

Jerzy Kukuczka - Ślązak, który zdobył Koroną Himalajów

Jerzy Kukuczka był polskim taternikiem, alpinistą i himalaistą pochodzącym z Katowic. Jako drugi człowiek w na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie 14 szczytów o wysokości powyżej 8 tys. metrów. Zajęło mu to 16 lat.

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii.

Zginął na wysokości 8,3 tys. metrów w 1989 roku, podczas wejścia na szczyt Lhotse (czwartego co do wielkości na Ziemi). Szczyt atakował wspólnie z Ryszardem Pawłowskim. Kukuczka wspinał się jako pierwszy i tuż przed granią szczytową odpadł. Lina, nie wytrzymując obciążenia, pękła, a wspinacz spadł w dwukilometrową przepaść. Ciała Kukuczki nigdy nie odnaleziono.

Opracowanie: