Kapsuła czasu, umieszczona w 1984 r. w bani na iglicy wieży Ratusza w Cieszynie została w piątek komisyjnie otwarta – podał cieszyński magistrat. Wśród rzeczy, które się w niej znajdowały, była m.in. odznaka nielegalnego wówczas związku zawodowego Solidarność.

W Sali Sesyjnej cieszyńskiego ratusza komisyjnie otwarto tubę, która wchodziła w skład kapsuły czasu umieszczonej w bani na wieży ratuszowej w 1984 roku. Z powodu silnego wiatru, 10 sierpnia 2017 roku iglica spadła z wieży ratusza. Od tego czasu zawartość kapsuły czasu była zdeponowana w Urzędzie Miejskim w Cieszynie.

Co było w środku kapsuły czasu?

Wewnątrz znajdowały się m.in. dzieje miasta spisane na czterech kartach, 44 monety, dokument poświadczający nadanie Cieszynowi Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski, mapa turystyczna i fotografie autorstwa Janiny Ciupek oraz Dominika Dubiela, egzemplarz lokalnego tygodnika, a także kartka na reglamentowaną w PRL żywność i odznaka nielegalnego wówczas związku zawodowego „Solidarność” Cieszyn.

Cieszyński magistrat poinformował, że wszystkie te przedmioty trafiły do Muzeum Śląska Cieszyńskiego, gdzie wkrótce zostaną zaprezentowane na wystawie.

Aktualnie w  Cieszynie trwają prace przy przywróceniu Ratuszowi iglicy. Będzie ona identyczna jak ta z 1845 r. Wykonana zostanie z drewna modrzewiowego i pokryta blachą miedzianą. Oprócz bani, w której zostanie umieszczona nowa kapsuła czasu, znajdzie się na niej też blaszana chorągiew z orłem w koronie.


Klasycystyczny, dwukondygnacyjny ratusz w Cieszynie został oddany do użytku w 1800 r. W kolejnym roku dobudowano wieżę. W 1818 r. obiekt został powiększony o salę, która służy radnym. Ratusz częściowo spłonął w 1836 r. 

Jego wnętrza odbudowano 10 lat później. Salę posiedzeń rady miejskiej ozdobił wówczas fryz złożony z tarcz herbowych szlachty cieszyńskiej oraz godeł cechów rzemieślniczych. Jej otwarcia dokonał osobiście cesarz Franciszek Józef I.