"Będzie to produkcja ponadczasowa, nie tylko dla kina europejskiego, ale także dla kina światowego" - tak o zaplanowanym na 2024 rok filmie o legendarnym śpiewaku, Janie Kiepurze, mówi scenarzysta, Marek Bielecki. Produkcja będzie kręcona w Katowicach, Krynicy, Sosnowcu Wiedniu, a także w Stanach Zjednoczonych.
Jak informuje Urząd Miasta Sosnowca, film o Kiepurze chce zrealizować trzyosobowy zespół: Marek Bielecki - scenarzysta, Gerwazy Reguła - reżyser i Tomasz Katan - producent.
Powstaje wielki film. Będzie to produkcja ponadczasowa, nie tylko dla kina europejskiego, ale także dla kina światowego. Wielka podróż przez cały świat, przez barwne życie Jana Kiepury, które rozpoczęło się w Sosnowcu, w piekarni przy ul. Miłej, gdzie razem z rodzicami i młodszym bratem ciężko pracował, by sprzedać choć kilka bochenków chleba - zapowiada Marek Bielecki.
Jak dodaje, "to był człowiek, który sztukę operową wyniósł na ulicę".
Jan Kiepura urodził się 16 maja 1902 roku w istniejącym obecnie domu przy ul. Majowej w sosnowieckiej Pogoni, a wychowywał we wspomnianym, nieistniejącym już budynku przy ul. Miłej w Starym Sosnowcu. Zmarł 15 sierpnia 1966 roku w Harrison, w Stanach Zjednoczonych.
Uważamy, że obok Jana Pawła II to najsłynniejszy Polak, który zrobił największą karierę medialną i wokalną. Mogę jedynie zdradzić, że nie będzie to typowy film biograficzny, ale raczej historia nielinearna. Chcielibyśmy ruszyć z pierwszymi zdjęciami już w przyszłym roku - zdradza Tomasz Katan.
Autorzy projektu będą również promowali Sosnowiec.
Musieliśmy zacząć od Sosnowca, bo właśnie w tym mieście urodził się Kiepura i na pewno część zdjęć nakręcimy w jego rodzinnym mieście, dlatego postanowiliśmy przedstawić nasz pomysł prezydentowi miasta. Pozostałe zdjęcia nakręcimy między innymi w Katowicach, Krynicy, Wiedniu i Stanach Zjednoczonych - mówi producent.
Teraz jesteśmy w trakcie zbierania funduszy, przekonywania do naszego pomysłu, szukania koproducenta strategicznego i promowania naszego projektu - podsumował Tomasz Katan.
W filmie mają znaleźć się prawdziwe perełki z życia tenora, takie jak negocjacje z Universal Pictures w Stanach Zjednoczonych, największą agencją muzyczną w Wiedniu, rozmowy z Göringiem czy z komunistycznymi władzami PRL w Waszyngtonie, a nawet nieudane próby namówienia śpiewaka na zmianę za pieniądze nazwiska na niemieckie.
Będzie też oczywiście wątek piłkarskiego Zagłębia Sosnowiec. Wszak sam Kiepura występował jako piłkarz w barwach Victorii Sosnowiec, będącej jedną z protoplastek dzisiejszego klubu, a już w Stanach Zjednoczonych spotkał się z piłkarzami Zagłębia podczas jednego z meczów.
Film ma być gotowy w 2024 r. i trafić na ekrany kin na całym świecie. Serial ma być nie tylko pokazywany w polskiej telewizji, ale przede wszystkim na zagranicznych platformach streamingowych.