Richard Pipes, amerykański historyk i m.in. doradca prezydenta USA Ronalda Reagana, zapisał w testamencie 5 procent majątku swojego i żony "z przeznaczeniem na zadbanie o cmentarze żydowskie w Cieszynie" - poinformowała burmistrz tego miasta Gabriela Staszkiewicz.
Informację o fragmencie dotyczącym Cieszyna w testamencie amerykańskiego historyka przekazała w mediach społecznościowych burmistrz tego miasta, Gabriela Staszkiewicz.
"O takim zapisie w testamencie Richarda Pipesa, honorowego obywatela miasta Cieszyna, poinformował mnie jego syn Daniel Pipes. Oznacza, że miasto otrzyma 5 procent majątku zmarłego profesora i jego żony, z przeznaczeniem na zadbanie o cmentarze żydowskie znajdujące się w Cieszynie" - czytamy na profilu burmistrz w mediach społecznościowych.
Samorządowiec poinformowała, że "w porozumieniu z właścicielami cmentarzy (gmina żydowska z Bielska-Białej - red.) miasto postara się jak najlepiej wykorzystać te środki".
Dlaczego informacja o testamencie Pipesa pojawiła się w przestrzeni publicznej 5 lat po śmierci wybitnego historyka? Jak powiedziała RMF FM Gabriela Staszkiewicz, "żona Pipesa zmarła w ubiegłym miesiącu".
Jak dodała, najprawdopodobniej "do tego czasu to był ich wspólny majątek, dopiero teraz otwarto ich wspólny testament w związku z jej śmiercią".
Jak nieoficjalnie dowiedział się RMF FM, 5 proc. majątku Richarda Pipesa i jego żony to prawdopodobnie około 250 tys. dolarów.
Według aktualnego kursu dolara w Polsce (4,15 zł), cmentarze żydowskie w Cieszynie mogą otrzymać kwotę około 1,03 mln złotych.
Richard Pipes urodził się 11 lipca 1923 roku w Cieszynie. Z Polski, wraz z rodziną, wyjechał w 1939 r., w Stanach Zjednoczonych znalazł się w 1940 roku.
Pipes był profesorem historii na Uniwersytecie Harvarda. W latach 1981-1982 pełnił funkcję doradcy prezydenta USA Ronalda Reagana do spraw Rosji i Europy Wschodniej. Był autorem fundamentalnych syntez dziejów Rosji: "Rosja carów", "Rewolucja rosyjska" i "Rosja bolszewików".
Richard Pipes marł 17 maja 2018 roku w Cambridge w Stanach Zjednoczonych.