Po renowacji, na Starym Rynku w Poznaniu zamontowano studzienkę Bamberki, która upamiętnia osadników przybyłych do stolicy Wielkopolski na zaproszenie władz miasta w XVIII w. Cokół statuy odnowiono przy okazji remontu płyty poznańskiego rynku.
Studzienkę Bamberki zdobi figura z brązu, która przedstawia kobietę niosącą dwie konwie - zbiorniki używane w winiarstwie. Pomnik ma upamiętniać przybyłych do Poznania na początku XVIII w. osadników z okolic Bambergu.
Studzienka została zdemontowana na czas remontu płyty poznańskiego Starego Rynku. Teraz wróciła na swoje miejsce.
W sobotnim wpisie w mediach społecznościowych prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zaznaczył, że "kolejny znak rozpoznawczy Starego Rynku przeszedł fachową renowację". "Sama figura odlana z brązu była w bardzo dobrym stanie, jednak elementy kamienne były już w złej formie. Zostały one odpowiednio wzmocnione, więc Bamberka znów będzie cieszyć oczy mieszkańców i turystów" - napisał Jaśkowiak.
Poznański magistrat poinformował, że Bamberka powstała w 1915 r., jako publiczna studnia. "
Były tam poidła dla zwierząt, osobne dla koni i psów. Studzienka nie zawsze znajdowała się przy zachodniej ścianie Ratusza. Figura zmieniała lokalizacje: pierwotnie stała przed domkami budniczymi, później w kilku innych miejscach na Starym Rynku, a przez jakiś czas nawet przy ul. Mostowej" - opisano.
W komunikacie zaznaczono, że remont płyty Starego Rynku wykorzystano do zbadania stanu studzienki Bamberki. "Określono go, jako zróżnicowany - sama figura odlana z brązu była w bardzo dobrym stanie, jednak elementy kamienne były już w złej formie" - podano.
Prowadzone badania wykazały, że studnia Bamberki zbudowana jest z wapienia muszlowego pochodzącego najprawdopodobniej ze złoża z okolic Bambergu.
Studnię oczyszczono z zabrudzeń i nawarstwień, oraz usunięto wadliwe kity z czasu poprzedniej konserwacji. Podczas prac wymieniono także łańcuchy do wiader trzymanych przez Bamberkę oraz przewody wodne.
W informacji urzędu miasta przypomniano, że w czwartek na płycie Starego Rynku ponownie zamontowano pręgierz, którego ozdobna figura kata oraz postument także zostały oczyszczone z zabrudzeń i osadów.