Jak przemieszczają się mieszkańcy oraz co myślą o możliwościach komunikacyjnych w Poznaniu. Sprawdzić to mają naukowcy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Prawie do końca miesiąca potrwa szeroko zakrojone badanie mobilności, podróżowania i zachowań transportowych w aglomeracji poznańskiej.
"Ulice Poznania i okolic co chwilę stają się tematami miejskich dyskusji. Dyskutujemy o tym, czy powinno się je zwężać czy może poszerzać; kto jeździ autem, a kto rowerem; kogo odstraszają ceny biletów na autobus albo dokąd można tanio polecieć samolotem. Brakuje nam jednak rzetelnych danych" - piszą o ankiecie naukowcy.
Celem badania jest znalezienie odpowiedzi na pytania:
- w jaki sposób, jak często i na jakie odległości przemieszczają się na co dzień osoby zamieszkujące Poznań i okoliczne gminy?
- w jaki sposób i dokąd podróżują poza miasto?
- jakie mają nastawienie do różnych środków transportu?
- czy transport w mieście odpowiada na ich potrzeby?
Badanie obejmuje siedemnaście gmin aglomeracji poznańskiej, czyli osoby mieszkające w gminach: Poznań, Tarnowo Podgórne, Rokietnica, Suchy Las, Czerwonak, Murowana Goślina, Swarzędz, Pobiedziska, Nekla, Kostrzyn, Kleszczewo, Kórnik, Puszczykowo, Mosina, Luboń, Komorniki i Dopiewo.
Od listopada 2022 trwa badanie z udziałem ankieterów, którzy z tabletami odwiedzają wylosowane mieszkania i pomagają wypełnić kwestionariusz. Z kolei od stycznia 2023 każda osoba mieszkająca w tych gminach może wziąć udział w badaniu, odwiedzając specjalną stronę.
Wypełnienie ankiety zajmuje około 30 minut, można ją uruchomić na komputerze i urządzeniach mobilnych (smartfonach, tabletach itp.).
Podczas wypełniania kwestionariusza można zostawić swój adres e-mail oraz numer telefonu, dzięki czemu za kilka miesięcy organizatorzy będą mogli zaprosić wybrane osoby do przynajmniej jednego z dwóch pozostałych etapów. Osobom zaproszonym do dalszych części projektu zaoferowane zostanie wynagrodzenie w wysokości do 400 zł:
- 100 złotych - za wypełnienie drugiej, znacznie krótszej ankiety, która dotyczy zmian w poruszaniu się po mieście i podróżowaniu po świecie,
- 300 złotych - za udział w swobodnych rozmowach, pogłębiających temat codziennych wyzwań i doświadczeń związanych z przemieszczaniem się i podróżowaniem.