22 i 23 kwietnia w Gnieźnie (Wielkopolskie) odbędą się uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha głównego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Centralnym elementem obchodów jest suma odpustowa u stóp katedry.
Każdego roku odpust gromadzi pielgrzymów z całej Polski oraz turystów przybywających na dwudniowe Imieniny Gniezna. W niedzielę relikwie św. Wojciecha przeniesione zostaną w procesji na plac przy katedrze, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa, której przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.
Podczas uroczystości kilkunastu wyruszających w świat misjonarzy, kapłanów, sióstr zakonnych i osoba świecka, otrzyma z rąk prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka krzyże misyjne. Uroczystości zakończą się II Nieszporami o św. Wojciechu. Po nieszporach prymas Polski udzieli błogosławieństwa dzieciom.
Na świętowanie z okazji uroczystości szykuje się także miasto. 22 i 23 kwietnia odbywają się Imieniny Gniezna.
W sobotę rano rozpocznie się dwudniowy Jarmark św. Wojciecha, na którym kupić będzie można m.in. smakołyki, rękodzieło, biżuterię i ceramikę z różnych rejonów świata. Na najmłodszych czekać będzie strefa z dmuchańcami i karuzelami. W lokalnych cukierniach będzie można zakupić Wojciacho.
W sobotę na skwerze przy pomniku św. Wojciecha rozstrzygnięty zostanie Festiwal Piosenki Chrześcijańskiej Adalbertus. W samo południe odbędzie się również uroczysta Sesja Rady Miasta Gniezna.
W niedzielę bezpłatnie będzie można poznać i zobaczyć atrakcje Wzgórza Lecha, w tym muzeum archidiecezjalne, Drzwi Gnieźnieńskie oraz podziemia i taras widokowy katedry.
Święty Wojciech urodził się w czeskich Libicach w 956 roku. W wieku 27 lat został biskupem praskim.
Wypędzony z Pragi przybył do Gniezna na dwór księcia Bolesława Chrobrego. Zginął tydzień po rozpoczęciu misji w Prusach. Jego ciało wykupił od Prusów Bolesław Chrobry. Według legendy zapłacił za nie tyle kilogramów złota, ile ważyło. Relikwie misjonarza - męczennika umieszczono na ołtarzu romańskiej katedry w Gnieźnie.