"To niepowetowana strata dla olsztyńskiego środowiska kulturalnego - w wieku (prawie) 102 lat zmarł wybitny dyrygent, dziennikarz i honorowy obywatel Olsztyna - Włodzimierz Jarmołowicz" - tak o śmierci wybitnego olsztynianina napisał urząd miasta. Urodził się 20 sierpnia 1920 roku koło Mińska.

Jak informuje olsztyński urząd miasta, Włodzimierz Jarmołowicz urodził się w rodzinie inteligenckiej. Już jako uczeń pobierał lekcje gry na skrzypcach, śpiewał w szkolnym chórze, grał w orkiestrze.

Włodzimierz Jarmołowicz - dyrygent

Po wojnie opuścił rodzinne strony i wyruszył do Lublina, gdzie rozpoczął pracę jako kierownik męskiego kwartetu wokalnego w Teatrze Domu Żołnierza. W tym samym czasie rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Studiów prawniczych jednak nie ukończył, gdyż postanowił oddać się muzyce - wspomina zmarłego olsztyński magistrat.

Włodzimierz Jarmołowicz do Olsztyna przyjechał w 1947 roku, gdzie zaproponowano mu założenie grupy wokalnej. Prowadził "Chór Jara", był również kierownikiem artystycznym i dyrygentem Zespołu Pieśni i Tańca "Warmia i Mazury".

Jak informuje Urząd Miasta Olsztyna, Jarmołowicz w 1951 roku zaczął działać w Wojewódzkim Domu Kultury jako kierownik artystyczny, a w 1954 roku został współzałożycielem Stowarzyszenia Teatru Kukiełkowego Ziemi Warmińsko-Mazurskiej "Czerwony Kapturek" (obecnie Olsztyński Teatr Lalek).

Włodzimierz Jarmołowicz - dziennikarz

W 1958 podjął pracę w Olsztyńskiej Rozgłośni Polskiego Radia, początkowo w redakcji artystycznej, a następnie jako kierownik redakcji muzycznej.

Podczas swojej pracy stworzył archiwum, w którym gromadzono nagrania folklorystyczne regionu Warmii i Mazur. Z inicjatywy Włodzimierza Jarmołowicza powstały Chór i Kapela Olsztyńskiej Rozgłośni Radiowej, które popularyzowały pieśni i przyśpiewki ludowe. W roku 1959 objął kierownictwo muzyczne Teatru im. Stefana Jaracza. Podczas tej współpracy napisał muzykę do piętnastu sztuk teatralnych - przypomina olsztyński urząd.

Magistrat przypomina, że Włodzimierz Jarmołowicz "aktywnie upowszechniał wiedzę o muzyce i przybliżał mieszkańcom Olsztyna i regionu dzieła muzyki poważnej i utwory folklorystyczne, a także twórczość olsztyńskich kompozytorów".

Honorowy obywatel Olsztyna pisał, jako dziennikarz muzyczny, na łamach Gazety Olsztyńskiej i Dziennika Pojezierza.

Włodzimierz Jarmołowicz - (bardzo) aktywny emeryt

Po przejściu na emeryturę w 1983 roku nie zaniechał działalności muzycznej.

Utworzył Zespół Wokalny "Moderato", który swoim bogatym i uniwersalnym repertuarem nadal uświetnia organizowane w naszym mieście uroczystości. W latach 1984-1987 pracował jako instruktor w RSW Prasa-Książka-Ruch, natomiast w latach 1987-2001 jako straszy instruktor ds. folkloru. Od 2001 roku był instruktorem i dyrygentem w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie - czytamy na stronie olsztyńskiego urzędu.

Cytat

Za upowszechnianie rodzimego folkloru warmińskiego otrzymał w roku 2004 dyplom Ministra Kultury, rok później Medal "Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem" oraz Puchar Prezesa Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr dla Chóru "Moderato" za szczególne osiągnięcia artystyczne
- informuje Urząd Miasta Olsztyna.

W maju 2007 roku Rada Miasta Olsztyna nadała Włodzimierzowi Jarmołowiczowi Honorowe Obywatelstwo Olsztyna.