W Olsztynie zostaną w sobotę zainaugurowane wojewódzkie obchody Roku Kopernika. Z tej okazji mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w festynie historycznym oraz oglądać inscenizację oblężenia olsztyńskiego zamku przez Krzyżaków - w widowisku weźmie udział 50 rekonstruktorów, będą m.in. strzały z hakownic.
Wojewódzkie obchody Roku Kopernika rozpoczną się w sobotę o godz. 10 mszą w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba. Kościół ten został zbudowany w XIV wieku i z całą pewnością podczas pobytu w Olsztynie Kopernik w nim bywał.
O godz. 11 na scenie staromiejskiej przy bibliotece wojewódzkiej rozpocznie się festyn z okazji obrony Olsztyna przed Krzyżakami. Zaplanowano m.in. pokazy walk rycerskich, wystawę sprzętu Wojska Polskiego z 9. Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia, występy Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, pokazy kowalstwa artystycznego oraz ptaków drapieżnych, a także koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Balladum połączony z mini warsztatami tańców dawnych.
Prawdziwą gratką, która rozpocznie się o godz. 14.30, będzie inscenizacja obrony zamku przed Krzyżakami. Odbędzie się ona pod hurdycjami olsztyńskiego zamku (brukowana droga w stronę mostu na Łynie).
W inscenizacji weźmie udział 50 rekonstruktorów, którzy zaprezentują epizody z okresu, kiedy Mikołaj Kopernik przygotowywał olsztyński zamek do obrony przed atakiem wojsk zaciężnych zakonu krzyżackiego. Mam nadzieję, że nasza inscenizacja będzie widowiskowa ze względu na miejsce, huk hakownic i opowieść historyczną, która będzie towarzyszyła widowisku - zapowiedział Sebastian Mierzyński z olsztyńskiego zamku.
W sobotę w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej zostanie otwarta poświęcona Kopernikowi wystawa (godz. 11.30), a na zamku odbędzie się uroczysta sesja sejmiku.
Urodzony w Toruniu Mikołaj Kopernik ponad połowę życia (prawie 40 lat) spędził na Warmii, gdzie był kanonikiem kapituły warmińskiej. Badania i obserwacje nieba prowadził w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim i Fromborku - tu w katedrze znajduje się także grób astronoma.