W sobotę 12 listopada w ogrodach Łazienek Królewskich w Warszawie o godzinie 18 wystawiona zostanie jedna z najbardziej znanych sztuk wielkiego dramaturga, Stanisława Wyspiańskiego. Wybór miejsca nie jest przypadkowy.
Wizja Wyspiańskiego.
„Noc listopadowa” to dramat Stanisława Wyspiańskiego, który został napisany po krótkiej wizycie artysty właśnie w Łazienkach Królewskich. Przeważająca część utworu rozgrywa się w miejscu, które wywarło na autorze ogromne wrażenie. To także tutaj mieściła się Szkoła Podchorążych, której uczniowie byli inicjatorami niepodległościowego zrywu z listopada 1830 roku, opisanego przez Wyspiańskiego.
To wyjątkowe wydarzenie, bo tak naprawdę po raz pierwszy dramat ten zostanie wystawiony w miejscu, w którym oryginalnie rozgrywa się sztuka Wyspiańskiego. Nigdy wcześniej nie było takiej inscenizacji. Widzowie będą mogli przenieść się w czasie - mówi w rozmowie z radiem RMF FM, Joanna Szumańska, pełnomocniczka dyrektora Łazienek Królewskich ds. teatru.
Widzowie będą przemieszczać się po historycznych ogrodach, by obserwować kolejne sceny. W wędrówkach będzie im towarzyszyć postać boga wiatru, Eola. Będziemy mogli także zobaczyć zbudowaną na tę okazję łódź Charona sunąca po stawie, grupę rekonstrukcyjną z Wojskowej Akademii Technicznej oraz chór i muzyków, którzy uświetnią cały spektakl – dodaje Szumańska.
Reżyserem spektaklu jest Leszek Zduń. Muzykę napisał Rafał Odrobina.
Obsada: Jacek Bończyk, Dorota Bzdyla, Michał Chorosiński, Jarosław Gajewski, Piotr Grabowski, Mateusz Grydlik, Arkadiusz Janiczek, Agata Klimczak-Kołakowska, Michał Konarski, Dariusz Kowalski, Filip Kowalczyk, Jacek Król, Szymon Kuśmider, Marcin Kwaśny, Maciej Maciejewski, Marcin Przybylski, Lidia Sadowa, Agnieszka Sitek, Anna Ułas, Przemysław Wyszyński oraz Sylwia Zmitrowicz.
Inscenizację dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.