"Rok wojny w Ukrainie spowodował, że ludzie w naszym kraju chcą chronić bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny" - mówi RMF FM Jacek Pieńczak, producent kamizelek kuloodpornych, które mogą posiadać także cywile. M.in. tego rodzaju sprzęt można było podziwiać na targach wyposażenia specjalnego w Kielcach. Wystawiają się na nich największe i najważniejsze służby strzegące bezpieczeństwa w kraju - Straż Graniczna, Policja czy Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ważną ich częścią są jednak także producenci sprzętu, którym coraz częściej zainteresowani są także zwykli obywatele.
"Międzynarodowe Targi POLSECURE to efekt współpracy Targów Kielce z Komendą Główną Policji. Do udziału w wystawie zgłosiło się blisko 140 wystawców. Partnerem Strategicznym Targów POLSECURE została firma WB Group, jeden z największych polskich koncernów, specjalizujący się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych technologicznie rozwiązań w sektorze obronnym i cywilnym" - informują organizatorzy.
Obok ekspozycji kluczowym elementem wydarzenia są konferencje i wykłady, np. organizowana przez KGP dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Policyjna oraz organizowana w drugim dniu konferencja Straży Granicznej. "Pewność w identyfikacji ofiar - rola zespołu DVI na miejscu katastrof masowych" czy "Przeciwdziałanie zagrożeniom ze strony bezzałogowych statków powietrznych" to tylko niektóre tematy wygłoszonych prelekcji.
Uzupełnieniem Targów POLSECURE są co roku liczne pokazy i prezentacje. Wśród nich jest m.in. pokaz jazdy precyzyjnej policyjnymi motocyklami czy pokaz asysty honorowej z użyciem jednośladów. Dużą uwagę odwiedzających przykuł też pokaz pancernych szyb z poliwęglanu, opracowanych przez polsko-niemiecką firmę. Chętni mogli wziąć także udział w warsztatach gotowości Combat Defence czy prowadzonych oględzinach miejsca ujawnienia nielegalnego laboratorium narkotykowego.
Tylko w ubiegłym roku w naszym kraju wydano prawie 37,5 tys. pozwoleń na broń - to blisko 17,5 tys. więcej niż w 2021 roku. Firmy, które produkują sprzęt do ochrony osobistej, odnotowały też ogromny wzrost zainteresowania swoimi wyrobami przez zwykłych obywateli.
To bez wątpienia pokłosie wydarzeń za naszą wschodnią granicą - mówi naszemu reporterowi Jacek Pieńczak, producent kamizelek kuloodpornych, które w świetle odnowionych przepisów mogą posiadać także cywile.
Ważnym elementem, dotyczącym bezpieczeństwa własnego i najbliższych, są też specjalne pakiety awaryjne, o które coraz częściej pytani są właśnie dystrybutorzy sprzętu dla cywilów.
Nie tylko apteczka, ale sprzęt, który pozwoli przetrwać kilka dni powinien się znaleźć w naszym domu czy w samochodzie - mówiła w RMF FM Agnieszka Kordalewska z fundacji Gotowi.org. To organizacja, która nie tylko szkoli z podstaw survivalu, ale też zachęca do przygotowywania tzw. plecaków awaryjnych. Żeby pomieścić wyposażenie, które może uratować życie nawet kilkuosobowej rodziny, nie potrzeba wcale gigantycznych skrzyń czy kontenerów. Cały sprzęt można pomieścić w 28-litrowym plecaku.