Dzisiaj nie lada gratka dla miłośników Tamary Łempickiej - w Muzeum Narodowym w Lublinie wernisaż wystawy "Tamara Łempicka - kobieta w podróży". Będzie to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja prac znanej na całym świecie malarki.
Na wystawie prezentowane będą 42 obrazy olejne, 15 rysunków, 3 grafiki. Wśród najbardziej znanych obrazów są m.in. "Dziewczyna w zielonej sukience", "Kizette na balkonie", "Pierwsza komunia", "Saint Moritz". Będą również unikatowe dzieła, wystawiane niezwykle rzadko, bo pochodzące z prywatnych kolekcji.
Te najbardziej znane dzieła są w Internecie, w katalogach. Ale mało kto wie, że Tamara Łempicka przez całe swoje życie tworzyła martwe natury. Udało nam się zgromadzić na tyle dużo tych obrazów, że zorganizowaliśmy na wystawie strefę poświęconą martwej naturrze w twórczości Tamary Łempickiej, co jest nie lada gratką zarówno dla sympatyków twórczości artystki, jak i historyków sztuki oraz każdego z nas - mówi Łukasz Wiącek, kustosz wystawy.
Dodał, że tych prac w muzeach nie ma. Znajdują się w prywatnych kolekcjach i miejscach niedostępnych dla publiczności. Dzięki życzliwości kolekcjonerów, będzie można wiele takich prac podziwiać jako "wisienkę na torcie" wystawy.
Wystawa organizowana przez Muzeum Narodowe w Lublinie uzupełniona będzie o pamiątki osobiste malarki. Wśród przedmiotów należących do Łempickiej są szkicownik, podróżna paletka malarska, skórzane rękawiczki, torebka wieczorowa oraz liścik miłosny, który artystka otrzymała od swojego drugiego męża Raula Kuffnera wraz z dołączonym do niego kwiatem szarotki.
Ekspozycja potrwa do 14 sierpnia.