"Odyseja Umysłu" - to nazwa amerykańskiego konkursu, do którego finału dostała się młodzież z Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Skrzydła" z Lublina. Aby wziąć w nim udział, potrzebują oni około 150 tys. złotych.
Nasze dzieci uzyskały możliwość reprezentowania Polski w światowym finale konkursu "Odyseja Umysłu", który odbędzie się 23-28 maja br. w USA- Michigan State University. W związku z tym potrzebują Państwa pomocy, aby wyjazd mógł dojść do skutku - czytamy w opisie zbiórki pieniędzy "Pomóż uczniom z Lublina wyjechać na kreatywne mistrzostwa świata do USA" ogłoszonej przez Fundacja Skrzydła dla Edukacji.
Możliwość wyjazdu uczniów do Stanów Zjednoczonych stała się realna w kwietniu dzięki sukcesowi grup 12- i 13-latków. Zostali oni laureatami podczas ogólnopolskich finałów "Odysei Umysłu" - konkursu "twórczego rozwiązywania problemów". Po tym otrzymali zaproszenie na Światowy Finał do USA.
Sukces uczniów był możliwy dzięki wspólnej, intensywnej pracy. Jedna z grup przez kilka miesięcy samodzielnie zaprojektowała i przygotowała specjalną strukturę z drzewa balsa - jej zadaniem była próba utrzymania jak największego ciężaru.
Druga drużyna skonstruowała specjalną maszynę, która miała m.in. umyć ręcę, a także scenografię wyobrażająca tzw. iMachinarium - czyli laboratorium wyjątkowego wynalazcy.
Do finału zakwalifikowały się 2 szkolne drużyny - kreatywnych 12- i 13-latków (Pola, Zosia, Zuzia, Basia, Jagoda, Marysia, Julia, Igor, Wojtek, Maciek, Adrian, Kuba, Dominik, Tymek).
(...) Wymagana przez organizatorów kwota znacznie przekracza nasze możliwości, bo to łącznie około 150 tys. złotych (14 dzieciaków, 3 trenerów). Dlatego liczymy na Państwa finansowe wsparcie - czytamy w opisie zbiórki pieniędzy na wyjazd. Link do zbiórki dostępny jest TUTAJ.
Jak dodaje Piotr Kaczyński, trener Odysei Umysłu z Niepublicznej Szkoły Podstawowej "Skrzydła" w Lublinie, "Polskę reprezentuje 29 zespołów w swoich kategoriach wiekowych i w swoich tematach, natomiast to jest kilka tysięcy młodych z całego świata około 400 zespołów". Po dwie drużyny z każdego z krajów. Najważniejsza jest kreatywność, pomysłowość, wizjonerstwo. Chodzi o poszukanie i znalezienie nieoczywistego rozwiązania do oczywistej sprawy - mówi - zaznacza.