Szykujesz się do ocieplania swojego domu? Jeśli tak, zastanawiasz się pewnie, jaki typ styropianu wybrać. Mowa nie tylko o grubości, ale też współczynniku przewodzenia ciepła, składzie chemicznym czy gęstości. Znając znaczenie wymienionych czynników, łatwiej wybierzesz odpowiedni materiał do ocieplenia domu. Zaczynamy!
Wartość tego współczynnika wyrażana jest w jednostkach W/(m·K) i dla wysokiej jakości styropianu waha się w granicach 0,032-0,036 W/(m·K). Im mniejsza lambda tym budynek jest lepiej izolowany. W skrócie chodzi o to, że styropian nie przepuszcza ciepła do wewnątrz i nie wypuszcza ciepła z zewnątrz. Dlatego w dobrze ocieplonym domu jest chłodno w upalne dni a ciepło w czasie zimy, gdy dodatkowo wnętrze jest ogrzewane.
Jeśli zależy Ci na absolutnie najlepszym współczynniku przewodzenia ciepła, wybierz styropian od Styro24.pl. Znajdziesz tu warianty materiałów ociepleniowych z lambda 0,032-0,034 W/(m·K), które sprawdzą się doskonale do izolowania domu.
W ostatnich latach ogromną popularność zyskał styropian grafitowy. To tradycyjny produkt z domieszką węgla, który spowodował zaskakujące obniżenie współczynnika przewodzenia ciepła i poprawę właściwości izolacyjnych styropianu. To produkt nieco droższy od standardowego białego styropianu. Zapewnia jednak widoczną różnicę w poziomie izolacyjności. Można to zauważyć przy porównaniu obu typów. Dla przykładu styropian grafitowy 15 cm o współczynniku lambda 0,032 W/(m·K) ma opór cieplny R na poziomie 4,69 m2*K/W. Identyczny opór cieplny jest możliwy do uzyskania przez styropian biały przy grubości w przedziale 18-20 cm.
Wielu inwestorów nie przejmuje się zbytnio gęstością materiału izolacyjnego, chociaż ta ma spore znaczenie dla stabilności i poziomu separacji ciepła. Gęstość określana jest w kg/m³ i dla styropianu wykorzystywanego do izolacji domów mieści się w przedziale 15-35 kg/m³. Im większy poziom gęstości, tym izolacyjność jest niższa. To oznacza, że zwiększają się straty ciepła. Z drugiej jednak strony, im gęstość jest niższa, tym mniejsza jest odporność na ściskanie i możliwość powstania odkształceń. Dlatego dla sporych obciążeń (np. na wysokich obiektach i ogromnych powierzchniach do ocieplenia) wybiera się styropian o większym poziomie gęstości dla zachowania właściwości mechanicznych przy sporym obciążeniu.
Teraz warto wspomnieć o ostatniej kwestii - cenie. Naturalnie materiały o najlepszych właściwościach izolacyjnych są najdroższe. Zapewniają jednak świetną ochronę przed stratami ciepła i powstrzymują nagrzewanie się powierzchni. Warto uwzględnić inwestycję w najlepszy materiał izolacyjny. Po pierwsze po zrealizowaniu ocieplenia nie masz szansy na tanią zmianę materiału. Po drugie inwestycja zwróci się na niższych kosztach ogrzewania i chłodzenia latem. Po trzecie najlepsze materiały zapewniają najwyższą jakość izolacyjną i mechaniczną, co sprzyja stabilności ocieplenia na lata.