Specjaliści Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie badają nowy lek na atopowe zapalenie skóry u psów. Cierpi na nie około 15 proc. czworonogów. Lek oprócz typowego działania objawowego ma wykazywać także działanie przyczynowe.
AZS to najczęściej występująca u psów choroba skóry mająca podłoże alergiczne. Towarzyszą jej wyraźne zmiany skórne oraz uporczywy i nawrotowy świąd, który powoduje, że pies nie jest w stanie zapanować nad odruchem drapania. Z kolei nieustające drapanie prowadzi do dalszych komplikacji. Zmiany na ciele naszych czworonogów mogą zanikać i powracać. Najbardziej narażonymi rasami są: labradory, golden retrivery, teriery i boksery.
Leczenie AZS u psów to złożony i długotrwały proces. Leki dostępne obecnie na rynku działają głównie objawowo, nie dają długotrwałych efektów, a ich przewlekłe stosowanie może prowadzić do wystąpienia efektów obocznych i lekooporności.
Pojawiła się szansa na zmianę, dzięki współpracy lubelskiej uczelni z firmą Bioceltix.
Lek współtworzony przez specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego jest oparty na immunomodulujących właściwościach mezenchymalnych komórek macierzystych. Może być odpowiedzią na problem AZS u psów jako rozwiązanie wykazujące działanie zarówno objawowe, jak i przyczynowe.
Lubelskie psiaki biorą udział w badaniu pilotażowym. Bioceltix i Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zapraszają psich pacjentów, u których opiekunowie zauważają objawy AZS albo już otrzymali taką diagnozę od lekarza weterynarii. Badanie jest prowadzone na podstawie zgody Lokalnej Komisji Etycznej we Wrocławiu, zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi procedurami i wymogami bezpieczeństwa. Zakończono tzw. Target Animal Safety, czyli fazę bezpieczeństwa, w której potwierdzono, że dożylne podanie tego produktu jest bezpieczne.
Warunki, które powinny spełniać psy, aby zakwalifikować się do badania:
- wiek powyżej 1 roku,
- waga powyżej 10 kg,
- z podejrzeniem atopowego zapalenia skóry lub zdiagnozowanym atopowym zapaleniem skóry,
- bez innych chorób przewlekłych,
- w przypadku suk - muszą być poza okresem ciąży i laktacji.
Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie firmy Bioceltix.