W jeden dzień 18 tysięcy zamordowanych w obozie na Majdanku. W obozach pracy w Trawnikach i Poniatowej, w ciągu dwóch dni, kolejne 24 tysiące. Podczas największej jednorazowej akcji eksterminacji o kryptonimie "Erntefest" - "Dożynki" przeprowadzonej w niemieckich obozach koncentracyjnych zabitych zostało w sumie 42 tysiące żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Dziś mija 80 lat od tych tragicznych wydarzeń.
3 listopada 1943 r. o poranku oddziały Waffen SS i policji otoczyły szczelnym kordonem obóz pracy dla Żydów w Trawnikach. Zaskoczonych więźniów: mężczyzn, kobiety i dzieci prowadzono grupami do wykopanych kilka dni wcześniej rowów i mordowano strzałami z broni maszynowej. W ciągu kilku godzin zabito wszystkich więźniów tego obozu oraz doprowadzonych do Trawnik Żydów zatrudnionych w pobliskiej Dorohuczy.
Równocześnie trwało mordowanie żydowskich więźniów obozów lubelskich, głównie przy ul. Lipowej i na lotnisku.
Kolumny więźniów prowadzono na teren obozu na Majdanku, gdzie ich rozstrzeliwano. Kordon tworzyły oddziały Waffen SS przybyłe do Lublina z różnych części Generalnego Gubernatorstwa, ponieważ codzienna załoga nie byłaby w stanie przeprowadzić akcji na tak szeroką skalę. Żeby zagłuszyć strzały, z głośników zainstalowanych na terenie obozu emitowano głośną muzykę marszową i taneczną.
"Krwawa środa" na Majdanku pochłonęła 18 tys. ofiar. Następnego dnia, 4 listopada, także przy dźwiękach dobiegającej z głośników muzyki, rozstrzelano wszystkich więźniów z obozu pracy w Poniatowej.
Łącznie zamordowano około 42 tys. żydowskich więźniów obozów w Lublinie, Trawnikach i Poniatowej, a także kilku innych niewielkich obozów pracy zlokalizowanych w dystrykcie lubelskim.
Większość ofiar stanowili mieszkańcy getta warszawskiego deportowani na Lubelszczyznę. Operacja oznaczona przez sprawców kryptoninem "Erntefest" ("Dożynki") była największą w II wojnie światowej jednorazową operacją ludobójczą.
W 80. rocznicę zbrodni na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbyła się ceremonię upamiętniającą ofiary. Jej uczestnicy złożyli kwiaty pod pomnikiem mauzoleum.