Nowe przepisy ruchu drogowego zakładają konfiskatę samochodu kierowcy, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi lub gdy spowoduje wypadek przy zawartości minimum 0,5 promila we krwi. Ustawa najprawdopodobniej wejdzie w życie w grudniu 2023 roku, jednak bez względu na to już dziś warto zadbać o kalibrację alkomatu. Czym jest kalibracja alkomatu i dlaczego jest tak ważna? Jak często należy kalibrować alkomat?
Kalibracja alkomatu jest działaniem polegającym na zestrojeniu oprogramowania urządzenia z jego sensorem. Operacja ta opiera się na podaniu wzorca do alkomatu i kontroli parametrów urządzenia, co pozwala na zapewnienie jego prawidłowej pracy. Dzięki kalibracji urządzenie zachowuje swoją funkcjonalność i precyzję.
Zwłaszcza w świetle nowych przepisów, kalibrowanie alkomatu jest niezwykle ważne i nie należy go pomijać. Pomiary wykonywane alkomatem, który nie został poddany kalibracji w odpowiednim czasie nie będą precyzyjne i mogą być zaniżone, a to z kolei może skutkować przykrymi konsekwencjami prawnymi, a nawet odebraniem samochodu. Można tego uniknąć! Więcej na temat kalibracji alkomatów znajdziesz na stronie: https://alkopatrol.pl/Kalibracja-alkomatu
Alkomaty występują w kilku rodzajach, najczęściej jednak wyróżnia się trzy z nich. Różnią się one od siebie ceną, stopniem zaawansowania i dokładnością pomiarów.
Pierwszą grupą są alkomaty półprzewodnikowe, a więc modele alkomatów przeznaczone do kontroli wstępnej. To najtańsza z opcji, stosowane głównie przez osoby prywatne. W przypadku tego rodzaju urządzeń kalibracja zalecana jest regularnie co 6 miesięcy, chyba że uzyskiwane wyniki nie będą miarodajne.
O wiele bardziej zaawansowanym rodzajem alkomatów są alkomaty elektrochemiczne. To ten rodzaj alkomatów używany jest przez policję w trakcie rutynowych kontroli trzeźwości. W przypadku tego rodzaju alkomatów kalibracja musi być wykonywana co 6 do 12 miesięcy. Jednak jeśli alkomat, a właściwie jego odczyty mają być używane w sądzie, wówczas kalibracja alkomatów dowodowych obowiązkowa jest co 6 miesięcy.
Najbardziej zaawansowane natomiast są alkomaty spektrofotometryczne, które są używane do stacjonarnego badania na posterunkach policji, a także w szpitalach czy w sądach. Są bardzo dokładne i precyzyjne, a błędne odczyty właściwie nie zdarzają się nigdy.
Kalibracja alkomatu to bardzo ważny proces, którego nie warto wykonywać na własną rękę bez względu na model alkomatu. Poprawna kalibracja każdego modelu alkomatu wykonywana jest przy użyciu specjalistycznego sprzętu, wymaga zastosowania symulatora wdechu i wzorców alkoholowych, co wiąże się ze sporym wydatkiem.
O wiele tańszą opcją jest oddanie alkomatu do serwisu zajmującego się kalibracją alkomatów. W przebiegu procesu kalibracji alkomatów bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności i temperatury otoczenia. Po zakończonej kalibracji wystawiany jest "Certyfikat Kalibracji" (świadectwo kalibracji), który poświadcza poprawną pracę urządzenia.
Pamiętaj, jeśli alkomat wymaga kalibracji to lepiej tego nie odkładać i przede wszystkim nie używać alkomatu bez kalibracji, ponieważ jego wyniki mogą być błędne.
Kalibracja alkomatu zalecana jest w określonym terminie dla danego rodzaju zastosowanego sensora. Na ogół alkomaty z sensorem elektrochemicznym należy kalibrować co 12 miesięcy. Zdarza się jednak, że pojawia się konieczność wcześniejszej kalibracji, np. gdy urządzenie przekroczy zakres pomiaru bądź gdy wskazuje często maksymalny wynik.
Kalibracja alkomatu jest konieczna również wówczas, gdy na wyświetlaczu urządzenia pojawiają się błędy cErr, CAL, SEN bądź gdy urządzenie nie reaguje na wdmuchiwanie powietrza. Warto pamiętać o tym, że pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu nie należy wykonywać bezpośrednio po spożyciu alkoholu, gdyż zbyt duże stężenie alkoholu może spowodować, że alkomat zafałszuje wynik i ulegnie dekalibracji. W takim przypadku wystąpi również konieczność kalibrowania alkomatu.
Przede wszystkim, o czym już zresztą wspominaliśmy, nie należy przeprowadzać pomiarów alkomatem bezpośrednio po spożyciu alkoholu. Jednorazowy pomiar po spożyciu doprowadzi do rozkalibrowania urządzenia, a cała ich seria z pewnością trwale uszkodzi jego sensor.
Najbezpieczniej jest odczekać około 30 minut po spożyciu alkoholu przed wykonaniem pomiaru. Poza tym, przed każdym pomiarem należy przepłukać usta czystą wodą. Osoby, które palą papierosy, powinny każdorazowo odczekać kilkanaście minut przed wykonaniem pomiaru po wypaleniu. Bardzo ważne jest, by wszelkich pomiarów dokonywać zawsze w temperaturze pokojowej. Warto wiedzieć, że sensor alkomatu jest bardzo delikatny i łatwo można go uszkodzić np. wdmuchując do urządzenia dym tytoniowy czy dowolny płyn.
Istotną kwestią jest również sposób przechowywania urządzenia. Nie powinno być ono przechowywane razem z materiałami zawierającymi alkohol. Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli na uniknięcie konieczności częstej kalibracji alkomatu, co pozytywnie wpłynie na jego żywotność.
Kalibracja alkomatów w serwisie jest o wiele lepszym pomysłem niż kalibracja na własną rękę. Aby skalibrować alkomat w warunkach domowych, konieczne jest posiadanie specjalistycznych urządzeń, które są bardzo kosztowne. Ich zakup zwyczajnie się nie opłaca.
Biorąc pod uwagę, ile kosztuje kalibracja alkomatu w serwisie, zdecydowanie lepiej jest skorzystać z profesjonalnej usługi poświadczonej certyfikatem. Usługi kalibracji alkomatów również wysyłkowo znajdziesz w serwisie alkopatrol.pl. Jeśli chcesz skalibrować alkomat wysyłkowo wówczas więcej szczegółów znajdziesz w zakładce "Kalibracja alkomatu" na stronie alkopatro.pl.