Czy da się zwiedzić Muzeum Kinematografii w 600 krokach? Jakie tajemnice kryje więzienie z czasów carskich? Ile obrotów na minutę wykonuje teatralna scena? - odpowiedzi na te pytania szukajcie w czasie 600. urodzin Łodzi. Teatry, muzea i inne placówki kultury przygotowały setki wydarzeń, na które wstęp jest wolny lub za symboliczną złotówkę.

Urodziny Łodzi na Abramce

W Parku Abramowskiego odbędzie się sąsiedzki piknik. Jego uczestnicy będą mogli wspólnie wziąć udział w warsztatach budowy łodzi oraz szycia i ozdabiania jej żagla. Najmłodsi będą mogli posłuchać bajek i opowieści o Łodzi. Początek w sobotę 29 lipca o g. 15.00.

W niedzielę 30 lipca od g. 10.30 w tym samym miejscu, w kilku turach, zaplanowano warsztaty artystyczne dla dzieci od lat 5 i  ich opiekunów. Zajęcia są bezpłatne, ale konieczne są zapisy: fabrykasztuki.org

Atrakcje dla wielbicieli literatury

Ci,  którzy uwielbiają książki podczas urodzin Łodzi będą mogli uczestniczyć w odsłonięciu graffiti i spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem. Wydarzenie odbędzie się w piątek o g. 17.00 w Bibliotece Wolność, przy placu Wolności 4.

Dom Literatury proponuje także spacer z Maciejem Robertem autorem książki "Rzeki, których nie ma", który opowie m.in. o tak ważnej dla historii miasta rzece Łódce. Zbiórka w sobotę o g. 11.00 przy wejściu do Parku Helenowskiego.

W aurze tajemnicy odbywał się będzie spacer "duchologiczny" z Olgą Drendą i Jackiem Paśnikiem, którzy opowiedzą o przedmiotach i budynkach z przeszłości. Spotkanie zainteresowanych w niedzielę o g. 11.00 przy DH Central.

Łódź - tygiel kultur

Muzeum Miasta Łodzi w sobotę i w niedzielę zaprasza na oprowadzanie po wnętrzach Pałacu Rodziny Poznańskich i po wystawie “Łódź w Europie, Europa w Łodzi" oraz na spacer szlakiem łódzkich kamienic i rezydencji, by poznać historię miasta przez pryzmat architektury i życia codziennego. Bilety na te wydarzenia kosztują tylko 1 zł, ale obowiązują zapisy: edukacja@muzeum-lodz.pl lub‌ ‌telefonicznie:‌ ‌42‌ 307 ‌13 82, 692‌ ‌926‌ ‌319‌.

Centralne Muzeum Włókiennictwa za 1 zł

W urodzinowy weekend Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza do obejrzenia wszystkich wystaw za symboliczną złotówkę! Będzie można zobaczyć ekspozycje: "Miasto-Moda-Maszyna", "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie", "W kratkę", "Tak pracuje tkanina", "Druga skóra", "One - słuchajcie się nawzajem". Bilety są dostępne w kasie i online na stronie: bilety.cmwl.pl.  Dodatkową atrakcją będą oprowadzania kuratorskie.

Świętowanie z Muzeum Kinematografii

Muzeum Kinematografii zaprasza i dorosłych, i dzieci do odbycia 600 kroków i poznania filmowego oblicza Łodzi. Dowiedzcie się m.in. jak powstała i rozwijała się polska fabryka snów -"Hollyłódź". 

Z historią w tle

Muzeum Tradycji Niepodległościowych z okazji urodzin zaprasza w sobotę 29 lipca o g. 11.00 na oprowadzanie po wystawie stałej Oddziału Stacja Radegast, na którą składają się Makieta getta łódzkiego, Listy transportowe oraz makieta wykonana w getcie łódzkim ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązują zapisy.

Na dziedzińcu wewnętrznym muzeum (wejście od ul. Gdańskiej) zaplanowano piknik - zabawę, połączoną z edukacją patriotyczną i lekcją historii lokalnej. Na pikniku będzie można: ułożyć mega puzzle, wykonać własną mini książeczkę o herbie Łodzi i jego historii, - przymierzyć kopie mundurów związanych z historią Wojska Polskiego, wykonać własnoręcznie i nabyć pamiątkową przepinkę 600-lecia Łodzi oraz żołnierski nieśmiertelnik z zaprojektowaną przez siebie treścią.

Informacje o wszystkich wydarzeniach znajdziecie tutaj .