Karnawałowy raj dla fanów przebieranek – to Łódzkie Centrum Filmowe. Instytucja otwiera swoje drzwi i szafy dla wszystkich, którzy chcą wcielić się w swoje ulubione postacie. Ponad 250 tys. kostiumów cywilnych i mundurów oraz niemal 50 tys. rekwizytów – dają niemal nieograniczone możliwości.

Karnawał już trwa, a ten weekend jest pierwszą okazją do nieograniczonej pracą zabawy. Postanowiliśmy przyjrzeć się, jak mieszkańcy i goście Łodzi zamierzają spędzić ten wyjątkowy okres.

Bal karnawałowy pewnie się odbędzie. W strojach karnawałowych i przebieranie. Maseczki takie incognito, żeby nikt nikogo nie poznał - mówi jeden z rozmówców, podkreślając, że karnawał to czas, kiedy można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i anonimowość.

Dla wielu karnawał kojarzy się z niepowtarzalnymi strojami. W tym kontekście nie można pominąć Łódzkiego Centrum Filmowego. Z ponad 250 tysiącami kostiumów cywilnych i mundurów oraz niemal 50 tysiącami rekwizytów stanowi ono prawdziwy raj dla miłośników przebieranek.

Jesteśmy największą w Polsce wypożyczalnią kostiumów. Są również inne, ale my mamy ich na pewno najwięcej - mówi Anna Moska, szefowa Centrum, podkreślając wyjątkowość miejsca.

Zainteresowanie kostiumami nie słabnie, a inspiracje czerpane są zarówno z klasyki, jak i nowych produkcji filmowych. W modzie karnawałowej trendy zmieniają się, jak w modzie na wybiegach.

Poszukiwane są stroje od lat siedemdziesiątych po postacie z najnowszych hollywoodzkich hitów. W łódzkim świecie karnawałowych kreacji każdy może stać się kimś wyjątkowym na jeden wieczór.

Łódzkie Centrum Filmowe oferuje nie tylko szeroki wybór kostiumów na każdą okazję, ale także gwarantuje ich unikalność i dopasowanie do indywidualnych potrzeb klienta. Wypożyczenie stroju na tydzień to wydatek rzędu 150-200 złotych.

Anna Moska, prezes Centrum, podkreśla unikatowość oferowanych przebrań. Taka kreacja, stworzona przez nasze kostiumografki będzie wyjątkowa i niepowtarzalna.

Proces wypożyczenia jest prosty - klient wypełnia druk zlecenia, podając swoje dane. Następnie profesjonalni kostiumografowie dobierają kostium, który jest nie tylko dopasowany do klienta, ale i kompletnie unikalny. Każdy taki kostium jest właściwie indywidualny i niepowtarzalny - zaznacza Moska.

Wypożyczenie kostiumu wiąże się z koniecznością zostawienia kaucji, której wysokość jest dwukrotnością wartości wypożyczenia. To zabezpieczenie ma na celu ochronę przed sytuacjami, w których kostiumy nie są zwracane.

Łódzkie Centrum Filmowe może pochwalić się imponującą kolekcją ponad 250 tysięcy kostiumów, w tym setkami kapeluszy, które z pewnością zainteresują niejedną damę przygotowującą się do karnawałowej zabawy. 

Rozmowa z Dorotą Wróblewską, pracującą w magazynie kostiumów, przenosi nas w czasie, pokazując, jak karnawał wyglądał w czasach PRL. Ludzie mniej się przebierali, ponieważ zachłystywaliśmy się modą z Zachodu - wspomina Wróblewska.

Wtedy były na topie brokatowe, błyszczące sukienki o prostym, trapezowym kroju, ale z wyraźnymi, graficznymi wzorami. Ciekawym aspektem jest również to, jak karnawał był świętowany w przeszłości, z domowymi sposobami na stworzenie konfetti czy wybór strojów przez dzieci.

Dzieciaki wtedy przybierały się za postaci z tamtych bajek, jak np. Król Maciuś Pierwszy - mówi Wróblewska. Miałam taki kostium - to były krótkie spodenki zwane pludrami, białe rajstopy i krótki, czerwony atłasowy kubraczek.

Ta łódzka, największa w Polsce wypożyczalnia strojów - na karnawał i nie tylko - gromadzi zbiory od 1945 roku. Bez wysiłku znajdziecie tam "kostium" człowieka pierwotnego, przebogatą suknię królewską bądź też delikatną sukienkę empirową czy strój Rzymianina.